Welcome, Guest. Please login or register.

כתב נושא: שירים נפלאים להורדה בחינם (מאתר הידברות)  (נקרא 13758 פעמים)

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
  • הערכה: +0/-0
    • ראה פרופיל
בס"ד

באתר הידברות מפרסמים מדי פעם קישור להורדת שירים באופן חופשי ללא זכויות יוצרים באמצעות אתר הידברות
אז הורדתי שני שירים ממש מיוחדים מפי הזמר אהרון סגל
אחד מהם "אנא בכח" והשני השיר "מזמור לתודה" שמושרים בצורה ממש מעוררת התרגשות בקדושה

וכן הורדתי מאתר הידברות עוד כמה שירים של הזמר חיליק פרנק
הזמר לעתים שר במבטא אשכנזי מובהק
אולי חלק מכם לא אוהב לשמוע שירים במבטא כזה

אז מי שמעונין יוכל לקבל ממני את השירים שנמצאים אצלי לאימייל

מחכה לו

• בנות
  • שותפים מלאים בפורום
  • הקדוש ברוך הוא אנחנו אוהבים אותך
    • ראה פרופיל
בעניין: שירים נפלאים להורדה בחינם (מאתר הידברות)
« כתוב תגובה #1 ב- : אוגוסט 14, 2011, 02:29:43 PM »
בס"ד

תודה רבה(:
המילה הכי חשובה בעולם היא "הלאה". המקרה לא בשליטתי ...הכל מה'...אין שום מקרה בעולם...התגובה נמצאת בידיים שלי והתוצאה מה שיהיה...על התקלות בחיים צריך לדעת להגיד נקסט..עבור....תחשוב קדימה ובעזרת ה' יהיה טוב...אדם לא עומד באותו מקום יש עליות וירידות...אסור להתקע על דברים שהיו בעבר...חייבים להמשיך הלאה לתחנה הבאה..מכל טעות- לומדים.

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #2 ב- : אוגוסט 14, 2011, 08:17:44 PM »
בס"ד

אני אסיים להגיב ובלי נדר אשלח אליך את השירים לאימייל

שמעון כהן

• מנהל הפורום - לפניות בנושא הפורום ניתן לפנות אלי
  • צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
    • מילון אבן שושן חינם
« כתוב תגובה #3 ב- : אוגוסט 14, 2011, 09:51:51 PM »
אני חושב שאתה יכול לשים את הכל בתקייה ולכווץ לזיפ ולהעלות הכל לאחת השרתים ולתת קישור להורדה.
בהצלחה
חברת אחסון חדשה מציעה עכשיו איחסון וסנכרון קבצים 20 גיגה חינם 20GB אחסון חינם באינטרנט (דרופבוקס מציעה רק 2GB בפתיחת חשבון).
עכשיו כבר לא צריך לדאוג איפה לשמור עבודות גרפיקה, תמונות, שירים ומסמכים, עוזר לגיבוי ושיחזור קבצים חשובים! אי אפשר לדעת מתי המחשב יקרוס חס ושלום.
ניתן לנהל הרשאות, שיתופי תיקיות, ועוד.
לינק לאתר   http://tov1.net/copy כמו דרופבוקס בחינם  חדש וחינם! כמו דרופבוקס רק 20 גיגה חינם!
קורסים ביהדות חינם למייל  קבל למייל טיפים בנושאי חינוך, זוגיות, פסח, תהילים חודשי, כנסו ותהנו.

מחכה לו

• בנות
  • שותפים מלאים בפורום
  • הקדוש ברוך הוא אנחנו אוהבים אותך
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #4 ב- : אוגוסט 15, 2011, 01:56:02 AM »
אני חושב שאתה יכול לשים את הכל בתקייה ולכווץ לזיפ ולהעלות הכל לאחת השרתים ולתת קישור להורדה.
בהצלחה

וואי וואי איזה מסובך..לא הבנתי כמעט כלום..
טוב זה לאור הגאון לא לי
סתם..צוחקת..
המילה הכי חשובה בעולם היא "הלאה". המקרה לא בשליטתי ...הכל מה'...אין שום מקרה בעולם...התגובה נמצאת בידיים שלי והתוצאה מה שיהיה...על התקלות בחיים צריך לדעת להגיד נקסט..עבור....תחשוב קדימה ובעזרת ה' יהיה טוב...אדם לא עומד באותו מקום יש עליות וירידות...אסור להתקע על דברים שהיו בעבר...חייבים להמשיך הלאה לתחנה הבאה..מכל טעות- לומדים.

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #5 ב- : אוגוסט 15, 2011, 09:29:16 PM »
בס"ד

טוב אז למענכם הכנסתי את השירים שהיו ברשותי לתיקיה
כיווצתי אותם לווינרר והעליתי אותם לשרת
תוכלו להוריד את השירים מהקישור הבא:
http://files.levtov.net/songs-hidabroot.rar

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #6 ב- : אוקטובר 02, 2011, 08:56:39 PM »
בס"ד

אני לא אכנס כאן לנושא הזמרים הפסולים היות והרב עובדיה יוסף מתיר לשמוע אותם
ולכן בנוגע לשמיעת השירים הללו כל אחד ינהג כפי רצונו

שי לחג: דיסק להורדה במתנה
אודי דוידי, אהרן רזאל, עובדיה חממה, יהודה מסס, יצחק מאיר, אבי בניון, יוני גנוט ושי גבסו הם רק חלק מהאומנים ששיריהם מופיעים באוסף שאנו מעניקים לכם להורדה לכבוד ראש השנה. שתהיה לכולנו שנה טובה!
המערכת / הידברות סופשבוע - מוסף שישבת
התלבטנו רבות כיצד לפנק אתכם, קוראי "הידברות סופשבוע" הקבועים, לקראת ראש השנה, ובפרט בגיליון שפותח את המאה השנייה במניין הגיליונות האלקטרוניים שלנו, מאז יצאנו לדרך לפני שנתיים בדיוק.

בסופו של דבר עלה הרעיון לערוך ולהכין אוסף מוזיקלי במיוחד עבורכם. 14 השירים נבחרו בקפידה, התמהיל מגוון על מנת שכל אחד ימצא כאן את השירים שהוא יאהב, וכמובן שכל האומנים ששיריהם מופיעים באוסף העניקו לנו אישור מפורש להעניק אותם להורדה חופשית ללא תשלום. לכן אתם יכולים להוריד את הקבצים וליהנות מהמוזיקה ללא חשש גזל, כל זאת - לגמרי בחינם.

לפני שנמשיך, אנו מבקשים לומר תודה לכל אחד מהקוראים הנאמנים של המגזין האלקטרוני. לכל מי שמגיב, מקליק, עוקב - תודה רבה. התגובות מחממות הלב שלכם נותנות לנו כוח להמשיך, ואף להרחיב את המגזין האלקטרוני בתוכן נוסף. פרטים נוספים על ההרחבה בקרוב...

להלן פירוט על כל אחד מהשירים. את האוסף כולו, בפורמט mp3 מכווץ ב-zip, ניתן להורדה בהקלקה על לינק זה.
http://62.219.7.103/music/HidabrootPrivate.zip

להורדת האוסף "לקום ולשנות את העולם"

1. עובדיה חממה מארח - לקום ולשנות את העולם
שיר נפלא מתוך אלבומו היהודי הראשון של עובדיה חממה, "שמים וארץ", שבו מסופר על אברהם אבינו, שהחליט לקום ולשנות את העולם. בחרנו דווקא בשיר זה לפתיחת האוסף, מאחר והוא מייצג את המסר של הידברות - עלינו לקום ולשנות כאן ועכשיו. הלוואי ונזכה ללמוד ממידה זו של אברהם אבינו ע"ה.

2. יהודה מסס - מזמור לדוד
"מזמור לדוד" הוא אולי השיר היחיד עד היום שהוקלט במיוחד עבור הידברות. לפני כשנה וחצי ראיינו את מסס ל"הידברות סופשבוע", ביקשנו ממנו לאשר לנו להעניק לכם שיר להורדה מבין שיריו, והוא בחר לא לתת שיר מוכר - אלא להלחין את פרק התהלים הידוע ולהקליט אותו במיוחד עבורכם. מאחר ומדובר בשיר יפהפה במיוחד ששווה לקדם בכל הזדמנות, אנו מגישים לכם אותו גם כאן, באוסף החגיגי של הידברות לכבוד ראש השנה.

3. קטורת - אחות קטנה
להקת קטורת פורצת לשוק המוסיקה בסערה בימים אלה, ומביאה לנו אלבום בכורה, "כנפי שחר". באלבום החדש עיבודי מוזיקת-עולם מעניינים לפיוטים של הימים הנוראים, כמו "עת שערי רצון", "בזכרי על משכבי" ואחרים - כמו גם פיוטים ושירים מקוריים נוספים. מתוך מגוון הפיוטים בחרנו להביא אליכם את "אחות קטנה" המרגש.

4. רועי ידיד - נדיבים
רועי ידיד הוא זמר מצליח ומוכשר במיוחד, בעל קול נדיר שלא פוגשים בכל יום, סולן הלהקה המצליחה "ענבי הגפן", וגם זמר סולו בפני עצמו. אלבומו המושקע, "רגע של ניצחון", בהפקת נדב ביטון, יצא לפני כחצי שנה, ומתוכו בחרנו לכלול באוסף את הסינגל "נדיבים" - שיר בעל ניחוח תימני-יהודי כובש וייחודי.

5. דן עשוש - לך אלי (נעימה)
ביומיום משמש דן עשוש כאברך בישיבת מרכז הרב בירושלים, אך בזמנו הפנוי הוא עוסק במוזיקה. במוצאי ראש השנה תשע"א הוא ישב עם האורגן, החל לנגן את הפיוט המפורסם "עת שערי רצון", והתוצאה הפתיעה אפילו אותו. הוא המשיך לנגן פיוטים נוספים כנעימות, עד שבסופו של דבר החליט לכלול אותם בדיסק. "לך אלי" היא אחת הנעימות הנכללות באלבומו החדש.

6. שוהם שמחי - הווידוי
היוצר והזמר שוהם שמחי בהפקה מוסיקלית עשירה ומגוונת מגיש לנו טעימה מניחוחות בית הכנסת התימני בעיבוד חדשני ומרגש. קולו של שוהם הופך את התפילה התימנית האותנטית ליצירה מרגשת שכל אחד יכול להתחבר אליה.

7. דרור משען - עננו
בתקופת עשרת ימי תשובה (עשרה ימים לפני יום כיפור) זה הזמן לבקש סליחה מבורא עולם על החטאים שעשינו כל השנה. מטרת השיר, על פי מלחינו, הינה לזכות כמה שיותר את העם לבקש סליחה מאדון האדונים. השיר "עננו" הוא חיבור של תפילות מעשרת ימי תשובה. "עננו" לקוח מתוך תפילת הסליחות תפילת שמע ישראל ושיר למעלות. את הלחן כתב דרור משען, אשר עובד בימים אלו על אלבום הבכורה שלו.

8. יצחק מאיר ואבי בניון - יום זה מכובד
יצחק מאיר ישחרר בתקופת החגים את אלבומו השני, "עתיקא קדישא - יצחק מאיר וחברים נפגשים ביום השבת", בו יארח מספר אורחים - אייל שילוח, שלמה אברמסון, יוסי גיל, הילד צביקי רובין ועוד. אחד האורחים יהיה אבי בניון, איתו מבצע מאיר את "יום זה מכובד", בשילוב כוחות מעניין מאוד.

9. אודי דוידי - יה ריבון
אחד השירים המקפיצים והנפלאים ביותר של היוצר והאומן המוכשר אודי דוידי. לחן חדש של דוידי ואשתו לילך לטקסט האהוב של ר ישראל נגארה. זמר אורח בשיר: בנו הראל דוידי. האחדות המשפחתית בהחלט ניכרת בשיר המצוין הזה.

10. יוני גנוט ושי גבסו - ויידע כל פעול
יוני גנוט (סולן "בית השמשות", מחלוצות הרוק היהודי) חבר לשי גבסו, וביחד הם שחררו בחודש האחרון את "ויידע כל פעול" - שיר רוק מעניין המבוסס על טקסט מתפילת ראש השנה.

11. אליעזר שמידוב - למעלה עלה
אלבומו החדש של אליעזר שמידוב מורכב כולו מטקסטים הנשענים על הגותו של הרב קוק זצ"ל, ו"למעלה עלה" הוא אחד השירים הנפלאים מתוכו. שווה האזנה.

12. יצחק בינשטוק - את פניך אבקש

אלבום הבכורה של יצחק בינשטוק, הנושא את שם השיר המובא כאן, יצא בחודש אלול, ומכיל שירי תפילה ונשמה מרגשים ונעימים. בינשטוק כתב למגרה במשך שנים, אך לאחר שנפטר חמיו הוא הלחין שיר לזכרו, וכך קיבל מוטיבציה להקלטת אלבום מלא.

13. תומר חתוכה - הרינה והתפילה
תומר חתוכה הוא יוצר ומוזיקאי בנשמתו, שביומיום משמש כסמנכ"ל הידברות. לפני כשנתיים הוא שחרר אלבום שני, "ארץ שלום", שהכיל מוזיקה יהודית איכותית עם טאץ תימני כובש. האלבום הצמיח את הלהיט "שר", אבל בחרנו לתת לכם להורדה מתוכו דווקא את "הרינה והתפילה" - גם בגלל הטקסט שמתחבר לרוח התקופה, וגם בגלל העיבוד העשיר והכובש.

14. אהרן רזאל - שמחת בית השואבה
האוסף המיוחד של "הידברות סופשבוע" נחתם בשיר האופטימי והשמח מכולם, "שמחת בית השואבה", שבו נפגש אהרן רזאל עם מקהלת חסידים אמיתיים. מילות השיר לקוחות מתוך פרק ה במסכת סוכה: "מי שלא ראה שמחת בית השואבה לא ראה שמחה מימיו".

**בת מלך**

• ]** אם אסק שמים שם אתה, ואציעה שאול הינך, כי בכל מקום שנפלת לשם, נימצא איתך ה' יתברך **
  • משתמשת כבוד
  • שותפים מלאים בפורום
  • כל היצר הרע הוא רק הכפירה, שמכניס באדם רדיפה עצמית
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #7 ב- : אוקטובר 02, 2011, 09:04:02 PM »
ישר כח JJ
אכנס להוריד, שנה מבורכת, כל הישועות
גמר חתימה טובה רק טוב tnit CAURU> ACUG J>HNV! CRXKC
*^* לתת חיוך זה לא סיפור גדול *^*
לשמור עליו זאת המלחמה *^*
        כולנו מתגייסים לצבא ה'
*^*היחידה המיוחדת ללוחמה בעצבות *^*

rgc cx cx נ=ח=מ=ן נחל נובע מקור חכמה
      רבנו נחמן מאומן - אם אסק שמים שם אתה,
     ואציעה שאול הינך, כי בכל מקום שנפלת לשם,
      נימצא איתך ה' יתברך !!! [/b

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #8 ב- : נובמבר 06, 2011, 08:45:31 PM »
בס"ד

ניגוני סוכות להורדה בחינם
אומן הכלייזמר חיליק פרנק משחרר צמד אלבומים המוקדשים לניגוני סוכות, וכוללים 33 ניגונים שלוקטו מ-17 חסידויות שונות. לכבוד החג "הידברות סופשבוע" מעניק לכם שלושה ניגונים להורדה בחינם. האזנה מהנה!
      הידברות סופשבוע - מוסף שישבת

"סוכות בירושלים", האלבום החדש של חיליק פרנק שרואה אור בימים אלה, מכיל ל"ג רצועות שנלקטו מ-17 חסידויות שונות נמצאות באלבום החדש, רבים מהם מנגינות עתיקות יומין; אחד מהם מהמאה ה-18, מראשית החסידות ממש, אחר – ניגון נענועי הלולב של רבי ישראל מרוז´ין.
האלבום החדש יוצא בשני גרסאות: גרסה לאוהבי האינסטרומנטאלי וגירסה עם מקהלת חסידים. כדי שהשירה תישמע אותנטית ככל האפשר, חברי המקהלה הפעם הם משפחת סטאריק מחצר תולדות אהרן, בניצוחם של האחים מאיר ובנימין, כשעל העיבודים ג´ף הורוביץ.
להורדת שלושת הניגונים הפותחים את האלבום האינסטרומנטלי ("ושמחת בחגך" בגרסאות שונות ו"טהר לבנו") הקליקו כאן
http://62.219.7.103/music/HilikFrank_Sukot.zip

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #9 ב- : נובמבר 06, 2011, 08:49:59 PM »
בס"ד      

"המוזיקה שהבעש"ט שמע בזמנו"
כך מגדיר יצחק מאיר את המוזיקה שהוא יוצר. בראיון לרגל צאת אלבומו השני הוא מספר כיצד נשאב למוזיקה, ומגלה כיצד הגיב שלמה ארצי כשעיין איתו במחזור יום הכיפורים (כולל שיר להורדה)
להורדת השיר "יום זה מכובד" (עם אבי בניון), מתוך האלבום החדש "עתיקא קדישא", הקליקו כאן (קליק ימני - שמירה בשם)
 http://62.219.7.103/music/YomZeMechubad.mp3
כיום, כשאומנים רבים מגיעים ליהדות מתוך המוזיקה, מעניין לגלות אומן אחר שהגיע למוזיקה דווקא מתוך היהדות. יצחק מאיר, 30, נשוי ואב טרי, המתגורר בשכונת רחביה שבירושלים, העביר שיעורי תורה בנושאי חסידות ומחשבת ישראל לקבוצות שונות במרכז שורשים, ובשלב מסוים עלה הרעיון לנגן בסופי השיעורים. החוויה, מסתבר, היתה מוצלחת.

"אין לי שום הכשרה מוזיקלית, ואני לא מנגן באף כלי", מספר יצחק מאיר - אחיו של איש התקשורת ידידיה מאיר, "אבל אחרי התוספות המוזיקליות בסופי השיעורים, ראינו שהשירים כל כך חזקים, והגברנו את המינונים של הנגינה בשיעורים. אנשים דתיים וחילוניים יצאו מהשיעורים בתחושה מאוד מרוממת, וביקשו מאיתנו ´תקליטו את זה, כדי שנשמע גם בבית´".

היוזמה הראשונית הולידה את האלבום הראשון של יצחק מאיר, "נשמות חדשות", שבניגוד לכל ההערכות הצליח למכור כ-11,000 עותקים טבין ותקילין, בעידן הצריבות וההורדות הפיראטיות. "להפתעתנו התברר שהמוזיקה מדברת לא רק אל אנשים שמגיעים אל השיעורים שלי", הוא מספר. "הסתבר שאנשים מתחברים למוזיקה הפשוטה, הכלייזמרית - מוזיקה שכששומעים אותה נראה שזו אולי המוזיקה שהבעל שם טוב שמע בזמנו...".

האלבום החדש, "עתיקא קדישא - זמירות שבת וניגונים מחצרות חסידים ובתי ישראל" - רואה אור בימים אלה ממש בפורמט כפול, ומכיל ניגונים ושירים חסידיים המתבססים על זמירות שבת בבוקר, בניגוד לקודמו שהתבסס על זמירות ערב שבת. באלבום מתארחים אחיו, בני משפחת מאיר, אבי בניון, יוסי גיל, אייל שילוח, שלמה אברמסון, הילד צביקי רובין ועוד.

הדיסק השלישי, מספר מאיר, יכלול זמירות מסעודת מלווה מלכה, ואם ההצלחה תמשיך - בסדרה מתוכננים אלבומים המוקדמים לניגוני הסליחות, לשירי חנוכה, פורים וכן הלאה. או כמו שמגדיר את זה הזמר שכמו נקלע במקרה לסביבה המוזיקלית - "לחוות את לוח השנה היהודי דרך פס הקול של הניגונים החסידיים".

בהמשך מספר מאיר שהנגינה באלבום החדש עדיין פשוטה כקודמו, אם כי יותר מלוטשת ומקצועית. בנוסף לכך, הפעם הוא כלל לחנים חדשים שלו ל"אל אדון" ו"יום שבתון", לצד שאר הלחנים הוותיקים והמוכרים. "עד עכשיו הקפדתי שהשירים יהיו צינור למוזיקה החסידית, אבל באלבום הזה יש לחנים חדשים שלי", הוא אומר. "נוח לי מאוד בעמדת הצינור, אבל לפעמים הצינור מוציא גם דברים מעצמו".

מה לגבי אלבום מקורי לחלוטין משלך?
פרסומת

"אני מתכנן להוציא גם אלבום מקורי לגמרי, אבל בינתיים נוח לנו מאוד בעמדה שלנו - בהגשת הדברים מהעבר. בשביל להיכלל בפרויקט שלנו, הניגון צריך להיות לפחות בן מאה שנה. יש ניגונים מחסידויות גור, חב"ד, ברסלב, באבוב, ויז´ניץ, הרב קרליבך ועוד".

על עטיפת האלבום מצוין "ידידיה מאיר מגיש". איך בדיוק מעורב ידידיה אחיך באלבום?
"מי שגילה לי את הכוח של הנגינה הוא ידידיה, בעיקר באירועי שמחת בית השואבה שהוא עורך מדי שנה בבית הוריי. באים לשם אנשים לא דתיים, ששרים שירים חסידיים נטו. אתה רואה שם את שלמה ארצי, אהוד יערי, יאיר לפיד ואחרים. באחת השנים ישבתי עם שלמה ארצי ועיינו ביחד במחזור של יום הכיפורים. העיניים שלו פשוט דמעו. שם אתה רואה איך ועד כמה הדברים האלה נוגעים עמוק. אל כל הדברים האלה נחשפתי בזכות ידידיה. הוא גם יועץ נאמן - מה לבצע, אילו שירים להכניס וכן הלאה. הוא גם שותף בקולות הרקע, ומעורב גם בשלב המאוחר יותר, ביחסי הציבור. גם בשלב ההריון של הדיסק הוא נטל חלק פעיל מאוד".

המוזיקליות מתחברת גם לחלקים אחרים במשפחה?
"אנחנו 11 אחים במשפחה, וכולנו שרים בהתכנסויות משפחתיות. אנחנו מנגנים בחגים, אבל האמת היא שהמופע האמיתי שלנו מתקיים בכלל בסעודות השבת".

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #10 ב- : נובמבר 06, 2011, 08:52:33 PM »
בס"ד

השבת של יהודה מסס
יהודה מסס, שכבר הספיק להוציא דיסקים עם אהוד מנור ועמיר בניון, הקליט במיוחד עבור הידברות סופשבוע את "מזמור לדוד" עם לחן מקורי משלו. אתם מוזמנים להוריד אותו, ולשמוע איך נראית השבת של מסס
    דודו כהן / הידברות סופשבוע - מוסף שישבת
להורדת השיר "מזמור לדוד" של יהודה מסס הקליקו כאן (לחצו על הכפתור הימני בעכבר, ואז Save Target as או "שמירת יעד בשם"). האזנה נעימה!
 http://www.hidabroot.org/misc/YehudaMasas-MizmorLedavid.mp3
השבת מבחינתי היא... מקור הברכה. זה זמן איכות עם המשפחה, זמן איכות עם הקב"ה. זה יום מיוחד שנמצא בפאזה אחרת. אם כל השבוע אני עובד בפאזה אחת, שבת היא תלת-פאזי. בלי השבת מבחינתי אין כלום. אנחנו עובדים כל היום, ובקצה השבוע מחכה לנו הפיצוי, מחכה לנו השבת.

סדר היום שלי בשבת... יש לי רשימה מה להכין לפני שבת - פלטה, גיהוצים, נרות וכו. אחרי החזרה מהתפילה אנו שרים את המזמורים הרגילים שאני רגיל מבית אבא. יש זמן לברר ולחשוב על השבוע החולף. ביום שבת עצמו הולכים לתפילה בבוקר. השנה יש לכך משמעות מיוחדת, כי אנו קוראים בספר תורה שאבי הכניס לפני מספר חודשים. אחרי התפילה עושים קידוש בבית הכנסת. אני חוזר הביתה, מכין את הארוחה, עושה קידוש, וכמו שאומר הפתגם הידוע - כל האוכל חמין בשבת חייב מיטה. במילים אחרות אני ישן שלוש שעות, ובעיקר קורא. במיוחד עכשיו, כשהשבתות מאוד ארוכות.

בית הכנסת שלי... הוא בית כנסת מאוד מיוחד. בהתחלה לא תדע באיזה נוסח מתפללים. זכיתי להיות אחד מעשרת האנשים שהקימו את המניין, וכשהקמנו את בית הכנסת כל אחד נתן באופן ספונטני איזושהי מנגינה לפרק אחר מהתפילה. כך נוצר בליל מנגינות מאוד מעניין שלקוח מהאשכנזים, מהירושלמים, מהלדינו, מהמרוקאים ואפילו ממנגינות שנתהוו בארץ. יש דבר אחד שמאחד את התפילה, והוא הסידור של חב"ד. היום המניין מכיל כבר כ-100 אנשים מכל הגוונים ומכל העדות.

חומר הקריאה שלי... מתבסס בעיקר על פרשת השבוע. יש לי כמה ספרים על פרשת השבוע, כולל שיחת השבוע של חב"ד. בנוסף אני לוקח את כל העלונים שמגיעים לבית הכנסת. זה חומר קריאה נוסף.

אצל המשפחה המורחבת... עם ההורים שלי זו שבת מעולם אחר, הרבה יותר רוחנית. אבא שלי הוא אדם מאוד מיוחד. הוא היה אחד החברים של הבבא-סאלי, שליח ציבור. אדם עם אמונה עד כדי התבטלות. אני מעריץ את האמונה שלו. לפני ארוחת ערב שבת הוא קורא 40 דקות של זוהר ולשם ייחוד. בשבת עצמה אבי קם ב-4 בבוקר ללימוד, ובשש הולך לבית הכנסת. הוא בעיקר לומד לאורך היום. תוסיף למיוחדות הזו את האוכל המיוחד, ומי צריך יותר? אגב, גם ההבדלה והמזמורים מאוד ארוכים - אולי שעתיים וחצי, ואני לא מגזים.

בדרך כלל אני לא עושה את זה בימי חול, אבל בשבת... אני חי (צוחק). כלומר, חי יותר עם הנפש האלוקית ועם הנשמה היתרה.

כשיוצאת השבת, הדבר הראשון שאני עושה... הוא כמובן הבדלה. מבדיל בין קודש לחול, נפרד מהנשמה היתרה ומיד מרגיש ריקנות. ואז בדרך כלל אני כותב ומלחין מוזיקה. זה זמן שקט - אין טלפונים ועניינים. העבודה מתחילה רק ביום ראשון.

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #11 ב- : נובמבר 08, 2011, 07:38:02 PM »
בס"ד

ניגונים מעומקא דליבא
חג הפורים מתקרב, ואתם מקבלים להורדה בחינם שלושה ניגוני חג יהודיים מתוך האלבום החדש של אומן הכלייזמר חיליק פרנק. ראיון על האהבה לקלרינט, החיבור לאביתר בנאי והקשר בין עמי אירופה לבית המקדש
להורדת שלוש רצועות מתוך האלבום "פורים בירושלים" הקליקו כאן  http://62.219.7.103/music/HilickFrank_Purim.rar
(נדרשת תוכנת Winrar)

אפשר לומר הרבה דברים על אמן הקלרינט המפורסם חיליק פרנק, אבל על דבר אחד אי אפשר להתווכח: בשנים האחרונות הוא היווה גורם משמעותי לכך שהקלרינט - כלי הנגינה המזוהה כל כך עם המוזיקה היהודית-חסידית - הפך מפריט נוסטלגי לכלי עכשווי, מרתק, אפילו טרנדי. פרנק הוא למעשה אחד מנגני הכלייזמרים המפורסמים בארץ ובעולם, ובזכות הפנייה שלו לאו דווקא לקהל החסידי בלבד, גם בקהל החילוני מכירים אותו, בעיקר בזכות שיתוף הפעולה שלו (במסגרת הרכב "הלב והמעיין" שבו הוא חבר) עם אביתר בנאי. החיבור אף הוליד את "קרב יום" - אחד השירים היהודיים היפים ביותר שיצאו בשנה האחרונה, וזכו להצלחה רבה בקרב הקהל החילוני, כמו גם הדתי.

פרנק, יליד שנת תשל"ח, נינו של הרב צבי פסח פרנק זצ"ל (רבה של ירושלים לשעבר), מנגן בחתונות (בעיקר כחלק מתזמורת "אזמרה"), בפסטיבלי כלייזמרים בארץ ובעולם, וגם באירועי שמחת בית השואבה, בהילולה במירון בל"ג בעומר, בהקפות שניות בישיבת רמת גן ועוד. בנוסף הוא חבר כאמור בהרכב "הלב והמעיין", הפונה יותר לקהל הכללי.

נקודת החיבור הזאת, מסתבר, עקרונית מאוד עבור פרנק. "אמנם אני נראה כמו חרדי, הולך עם שטריימל וכו, אך אני לא אוהב את הקטלוג הזה", הוא מבהיר. "עם ישראל סובל מהדברים האלה, מכל הפלגים והפלוגות. אנחנו עם אחד, צריכים להיות אחד. ברור שלא כל אחד מסכים עם הדעות של השני, אבל זה לא צריך להגיע לזה שלא נוכל לחייך, להתחבק, לאהוב. אין הצדקה לזה".

את הקלרינט פגש פרנק בגיל 16. הוא נמשך אליו עוד מילדות, כשנכח בהילולת הרשב"י במירון, בחתונות וכו, אבל רק בשלב מסוים החליט שגם הוא רוצה לנסות. "דוד שלי גילה איזה קלרינט שהיה זרוק בבוידעם שלו בערך 20 שנה. אמא שלי ביקשה ממנו להביא אותו אלינו, והדוד הביא בחפץ לב. בסך הכל התחלתי ללמוד לנגן עליו בתור חובבן, אף אחד לא האמין שזה ימשיך. אבל כשאמא שלי הרגישה שזה הולך לכיוונים נכונים היא שלחה אותי ללימודים. מאז התחלתי לנגן באירועים ובחתונות של המשפחה. היתה התלהבות, זה היה חידוש כזה. כמו שהיה ילד פלא - היה נער פלא שידע לנגן. לאט לאט זה עבר למעגלים יותר רחבים. חברים מהישיבה הזמינו אותי כנגן אורח בחתונות שלהם, ובהמשך גיבשתי כמה נגנים והקמנו תזמורת. חברת ההגברה הקליטה כמה הופעות על קלטות, הקלטות הופצו בין חברים, ומשם הדרך הייתה למירון, וממירון לכל העולם".

מה ההישגים הכי גדולים שלך בעיניך, עד כה?
"ההישג מבחינתי הוא יצירת גישה אוהדת מכל המגזרים - החרדי, החילוני, הדתי לאומי, המסורתי. כולם אוהבים את המוזיקה הזאת ונפתחים אליה, ובשבילי זה הישג מאוד גדול. אמנם במובנים הגשמיים היו לי עוד הישגים - ניצחון בקטגוריית מוזיקה יהודית בפסטיבל אמסטרדם, הצלחת ההופעות עם אביתר בנאי וברי סחרוף וכן הלאה. אבל בעיניי, כאמור, ההישג הכי גדול הוא שהמוזיקה שלי מאחדת".

אתה מנגן את ניגוני ברסלב, חב"ד, ויזניץ, קרלין, קרליבך ועוד. לכל ניגון של חסידות או אזור מסוים יש אפיון, או שהכל מעורבב?
"לכל מוזיקה יש את האפיון שלה. יש את החסידויות שבאו ממזרח אירופה, רוסיה ואוקראינה, יש חסידויות שהגיעו יותר ממרכז אירופה - פולין וגליציה. יש גם את רומניה והונגריה. בכל מקום כזה היתה תרבות של מוזיקה שמאוד השפיעה גם על הניגונים היהודיים. למשל, בחסידות גור תשמע הרבה וואלסים ומארשים. המוזיקה האוקראינית והרוסית היא קצת יותר חמימה ואינטימית. יש בה יותר שירי עם. המוזיקה פחות מורכבת ויותר מדברת ללב. המוזיקה ההונגרית והרומניות מושפעות ממוזיקת עם רומנית וצוענית. כשאתה שומע ניגון - אפשר להבחין מאיפה הוא מגיע. אם מדובר בהשתפכות שקורעת את הלב, אתה מבין שזה מרוסיה - כלומר בדרך כלל ברלסב וחב"ד. כלייזמרי יותר זה ויזניץ, וכן הלאה".

כלומר, גם המקור של ניגונים שנחשבים יהודיים מגיע בכלל מעמי אירופה.
"ברמת העיקרון, לכל דבר יש צד של קדושה וצד של טומאה. זה לעומת זה ברא השם. אנחנו מאמינים שאם הצדיקים שרו ניגון מסוים בשולחנות שבת, והחסידים שרו אותו בדבקות - כמובן שאותו ניגון קיבל אופי אחר. ברמה היותר עמוקה ופנימית, אפשר לומר שהשורש של כל הדברים היפים בעולם מגיע מבית המקדש. בגלל שחטאנו וגלינו מארצנו, הכל התפזר. עכשיו התיקון שלנו הוא לתקן ולעלות. כשאתה שומע ניגון טוב - אולי זה מגיע מגוי צועני, אבל המקור שלו הרבה יותר גבוה. וכשאתה שר ומנגן אותו, אתה בעצם מחזיר אותו אל המקום הטבעי שלו בקדושה".

בימים אלה משיק פרנק את אלבומו החדש "פורים בירושלים", שמכיל ניגוני כלייזמרים של שירי פורים - המוכרים והמוכרים פחות. הדיסק יוצא בשתי מהדורות - האחת אינסטרומנטלית והשנייה כוללת מקהלת חסידים. "היו לי כמה כיוונים לגבי הדיסק", הוא מספר. "מצד אחד, רציתי ניגונים הכי לא ידועים ולא מוכרים, ולהביא לקהל משהו חדש. אולי עוד אעשה את זה בשנים הקרובות. אבל לעומת זאת, הצורך בציבור היום הוא לשמוע מוזיקה מוכרת לפורים. היום רוב הדיסקים של שירי פורים מכילים קטעים טראנסיים ורדודים. אז הרגשתי צורך לבצע את המוזיקה המפורסמת והידועה, כולל כמה ניגונים חסידים עתיקים שעדיין לא מכירים אותם. שילבתי את הכל, ועשינו ארבע מחרוזות ארוכות ומאוד שמחות שאפשר פשוט לרקוד איתן".

למה החלטתם להוציא שתי גרסאות - אינסטרומנטלית ועם מקהלת חסידים?
זו לא הייתה החלטה מיידית. בהתחלה הלכנו רק על כיוון אינסטרומנטלי, אבל בהינדיק הפקות אמרו שבציבור החרדי אוהבים יותר שירה. אני בפירוש מעוניין לרקוד על כל החתונות. אם מישהו אחד יותר מתחבר לדיסק אינסטרומנטלי ומישהו אחר למקהלה חסידית - למה לא לפרגן לכולם ולהוציא שני דיסקים?".

מדובר בסוג של טרילוגיה? יהיו דיסקים דומים שיוקדשו לחגים נוספים?
"אנחנו מתכננים את זה. אני מאמין שעוד ייצאו דיסקים של ניגוני סוכות, חנוכה, ראש השנה ויום כיפור, פסח ועוד. לא חסר, לכל חג יש את הניגונים שלו. על כמה זמן יתפרס הפרויקט? אני לא יודע. אבל את אלבום ניגוני סוכות אולי עוד נצליח להוציא בשנה הקרובה".

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #12 ב- : נובמבר 08, 2011, 08:30:56 PM »
בס"ד

שירים ממחסן הנשמה
במחסן קטן בלב בני ברק ישבו היוצר יהודה דים והרב אהרן לוי, והעלו על הכתב הגיגים, מחשבות ותכנים רוחניים אשר תורגמו למילים ומנגינות. כעת הם רואים אור באלבום שנקרא "תכל´ס". ראיון משותף ושיר להורדה
      אוה הכימיאן / הידברות סופשבוע - מוסף שישבת
להורדת השיר "עוצמים עיניים" הקליקו כאן (קליק ימני ו"שמור בשם"
 http://62.219.7.103/music/Tachles.mp3
יום אחד לקח הרב אהרן לוי את ילדיו לטייל בנמל יפו, ותוך כדי סיור הם חיפשו בית כנסת. "הגענו בדרך לא דרך לאזור שוק הכרמל, ושם הצטרפנו לאדם שחיפש מניין", מספר הרב. "היה זה בית כנסת ישן שעמד בפני צו סגירה. התיישבנו בחצר וחיכינו. התבוננתי באנשים היושבים שם, וכולם היו מבוגרים מאוד. נזכרתי אז שלימדתי בבית אבות בצעירותי בירושלים. היה שם תמיד אדם שהיה יושב בכניסה לאולם, אך אף פעם לא נכנס ממש לשיעורים שלי. פעם אחת שאלתי אותו למה שלא תיכנס?. ואז הוא אמר לי: שמע נא, בחור צעיר. אסביר לך משהו שאתה לא מבין. אני היום כבן 90. אם לפני 50 שנה היה לי את השכל, הידע והניסיון שיש לי היום, לא היית צריך לבקש ממני להיכנס. הייתי יושב שם כל היום ומחכה לך. בכל אחד מאיתנו יש את המבוגר הזה שמסתכל אחורה ומתחרט על עיסוק לא נכון בפרנסה, על לימודים שנזנחו וכן הלאה. וזה חבל. ראיתי שם אנשים לקראת סוף חייהם, לא שבעי רצון במיוחד, וזה צבט לי בלב".

את התחושות הללו קיפל הרב לוי בשיר "עוצמים עיניים", שהולחן בהמשך על ידי שותפו ליצירה, יהודה דים. ובכלל, מדובר רק בדוגמה מייצגת מבין שירי האלבום החדש והמשותף שלהם, "תכלס", שיוצא כיום לחנויות המוזיקה בהפצת גרינטק.

האלבום "תכלס" הינו השני במספר שמוציא הצמד, והוא בהחלט מביא איתו רוח יהודית חדשה. שירי האלבום מדברים על חיפוש משמעות במובן העמוק של המילה, על כמיהה לרוחניות ולתכלית קיומית. שירים כמו "מבקש סליחה", "למה", "בית המוסר" ואחרים נכתבו מתוך נבכי הנפש פנימה, מתוך ההיכרות של הרב עם ציבור "מחפשי האמת".

"השירים נולדו מתוך חוויות שאני נתקל בהן מתוקף העיסוק שלי בעולם התשובה", מספר הרב לוי, מרצה בכיר בארגון ערכים. "ככה ישבנו לנו במחסן הזה וילדינו יותר מ-60 שירים". אך למעשה, שיתוף הפעולה בין השניים החל עוד הרבה קודם. "החיבור בינינו התחיל לפני כחמש שנים", נזכר דים. "הכרנו דרך חבר משותף כשנתבקשנו לעבוד יחד על פרויקט כלשהו לארגון ערכים. המטרה הייתה להכין שירים, כשבין שיר לשיר יהיו מסרים רוחניים-ערכיים. תוך כדי עבודה חשבנו שכדאי שיהיה באלבום גם שיר מקורי. הצעתי את אחותי ככותבת שירים. במקביל אהרן אמר שגם הוא יחשוב על משהו".

"כשראיתי את מה שאחותו כתבה", ממשיך הרב לוי לספר איך נרקמה דרכם המשותפת, "אמרתי שזה נחמד, אבל אני רציתי שהשיר יבטא דווקא את עולם התשובה, בו אני מתמצא". הרב לוי לא כתב בעבר שירים אלא טקסטים ארוכים ועמוקים יותר. "אבל מה שהוא עשה", אומר דים, "היה טוב. ראיתי את זה וישר נדלקתי".

בסופו של דבר, הפרויקט שבארגון ערכים תכננו לשחרר לא יצא לפועל, אבל אחרי העבודה המשותפת, החליטו השניים שלא לפרק את החבילה. "סיפרתי לאהרן על חלום ישן שלי להוציא דיסק עם מילים מקוריות", משחזר דים. "התחלנו לכתוב, וכך נולד האלבום הראשון, מחשבות, לפני ארבע שנים".

השירים נולדו מתוך עולמו הפנימי של הרב אהרן לוי במקביל להתבוננות פשוטה בחיים. כך למשל, השיר "מבקש סליחה" נולד מתוך חוויה מיוחדת שעבר הרב בארה"ב. "יש לי ידיד שהוא עו"ד מפורסם, ובכל פעם שאני מגיע ללוס אנגלס אנו נפגשים ולומדים קצת יחד. באחת הפעמים נפגשנו וחיפשנו בית כנסת להתפלל בו. פתאום החבר קיבל שיחת טלפון בקשר למשפט רצח של איזה ראש כנופיה שהוא מייצג. מסתבר שהמושבעים הגיעו להחלטה, והיה עליו להגיע בדחיפות. אמרתי בואו ניסע. נלמד בדרך. כשהגענו לשם, כולם כבר ישבו וחיכו לנו. זו הייתה חוויה מאוד לא נעימה. היו שם שומרים, אנשי תקשורת, משפחת הרוצח ואנשים מקועקעים, וזה היה פחד פחדים. השופט הקריא את גזר הדין לאחר שקיבל מהמושבעים את התיק חתום וסגור. שם הם הקריאו סעיף-סעיף ואמרו זכאי או אשם. אני יושב שם דרוך ומתוח ורועד, וכל רצוני שהחבר שלי יצליח, קרי: שהרוצח יצא זכאי. ככל שהתקדמו יותר הרגשתי שאני לא יכול להמשיך לשבת שם יותר, ויצאתי החוצה. אח"כ, בדרך חזור, אמרתי לידיד שלי שכשלמדתי בישיבה, הרבי שלי היה מסתובב בחודש אלול רועד מפחד כפי שאני רעדתי היום. בשיחותיו היה מסביר כמה חשובה אימת יום הדין, אבל אז לא הבנתי אותו. באותו מעמד, בבית המשפט, הדברים פשוט נפלו לתוך הלב".

למה החלטת לכתוב פתאום? בכל זאת, לא כל יום קם רב ומחליט שהוא גם יוצר.
"המטרה שלי בכל הסיפור הזה היא לנסות לחדור ללב האנשים שהרצאות שכליות לא תמיד מדברות אליהם. השירים נכתבו לאוזניים ישראליות. רצינו שאדם ששומע מוזיקה לא יהודית יוכל להתחבר למילים, ופתאום לגלות מסרים עמוקים. אז כבר נמצאים בתוך המסר עצמו, ואי אפשר להתחמק".

שם האלבום "תכלס" הוא כל כך מעשי, לעומת מילות השיר שהן כל כך ערטילאיות, רוחניות, לא מוגדרות. איך הרב מסביר את הניגוד?
"השירים, כמו גם ההרצאות, עוסקים בשלב של החיפוש, אבל התשובות הן תכלס. השם של הדיסק בא להגיד שהשאלות הן אמצעי ולא מטרה. השאלות נשאלות תכלס למטרה, וכשאין את המטרה - אז גם השאלות מאבדות את ערכן".

יהודה, איך זה לעבוד על מוזיקה עם רב?
"במהלך התקופה המוזיקלית שלי יצא לי להלחין ללא מעט אחרים, אבל עם אהרן זה אחרת. זה כאילו שאני יודע מראש לאיזה כיוון הוא ייקח את השיר. כבר נתקלתי בעבר בכך שכותבים שניסיתי להעיר להם התעקשו שלא אגע להם במילים, אצלו זה לא ככה. אין בינינו אגו, והעבודה נעשית בשיתוף. הוא מקבל את הדברים ואנחנו משלימים זה את זה".

צילום: עזרא לנדאו

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #13 ב- : נובמבר 20, 2011, 09:44:23 PM »
בס"ד

אפקט החממה: ראיון ושירים להורדה
"מאוד דיבר אלי שהרב קוק, שהיה אדם חרדי, ראה את הנקודה הטובה בכל יהודי". עובדיה חממה מספר בראיון על אלבומו החדש "מרחבים", המוקדש לשירי הרב קוק, ומעניק לקוראי "הידברות סופשבוע" שני שירים להורדה
להורדת שיריו של עובדיה חממה, "תקוותי תחייני" (עם אילן דמרי) ו"מרחבים" (עם אלברט עמר), מתוך האלבום "מרחבים",
הקליקו כאן http://62.219.7.103/music/Hamma.zip

אחרי שני אלבומים בגוון יהודי איכותי ומוצלח, משחרר עובדיה חממה אלבום שלישי בטרילוגיה - "מרחבים". הפעם הוא התמקד וביסס את כל שירי האלבום על כתבי ושירי הרב קוק. רשימת האורחים באלבום בהחלט מרשימה, וגם מצדיקה את עצמה במבחן ההאזנה: ברי סחרוף, ארז לב ארי, יוסי אזולאי, אלברט עמר, האחים אשל, אילן דמרי, גיל עקיביוב, יוסי פרץ, גד אלבז, גבי שושן ואפילו זאב נחמה - שותפו המיתולוגי של חממה בלהקת "מוסקבה".

כזכור, הפריצה הגדולה של חממה אירעה ב-2006, כשהשיר "אנא בכח" הפך להמנון שסימל, אולי יותר מכל, את חדירת המוזיקה היהודית למיינסטרים הישראלי. הוא שחרר שני אלבומים יהודיים מאז, "שמים וארץ" ו"כשהנשמה מאירה", ועכשיו מגיע השלישי, המוקדש כאמור לשירי הרב קוק.

"המילים של הרב קוק מאוד חזקות", מסביר חממה את פשר החיבור. "אבל הדבר החזק מכל היה התחושה כאילו הוא כותב את זה עלי. כאילו הוא מדבר עלי. או אלי. היו שאלות ששאלתי, ואצלו קיבלתי תשובות או הסברים לדברים שעברתי. אני יכול ממש לנתח כל שיר, מה הוא אמר לי או איך הוא הגדיר את התחושות שלי. איך הוא עשה את זה? לכן נמשכתי אחריו, והייתי חייב לקרוא את כל השירה שלו כדי למצוא עוד תשובות ולקבל עוד זרקורים שבאמצעותם הוא האיר לי על המציאות. מאוד דיבר אלי שהרב קוק, שהיה אדם חרדי, ראה את הנקודה הטובה בכל יהודי.

"יש לי ודאות שאני על הרכבת הנכונה ובנתיב הנכון. ודווקא כשהגבולות מיטשטשים אפשר לצאת לפעולות הסתננות משני צדי הגבול - להשפיע, לקרב, להפוך עולמות. את אנא בכח, עם כל ההשפעות מפינק פלויד וקינג קרימזון, לא היה יכול להלחין בחור חרדי - אך גם לא בחור חילוני. המוזיקה שלהם לקחה אותי גבוה, והצלחתי להביא את הנקודה הזו למוזיקה שלי בשיא הקדושה".

החיבור לרב קוק גרם לך להתרגש עד דמעות בעת קריאת הביוגרפיה שלו, כפי שכתבת בחוברת המצורפת לדיסק. עד כדי כך?
"קראתי שתי ביוגרפיות שלו, ואני רוצה לומר לך שהיה לו סיפור חיים מאוד מרתק. חשוב על אדם שאמא שלו חב"דניקית ואבא שלו ליטאי. כבר בנקודה הזאת אתה מבין שהאדם חי בתוך סתירה פנימית, והוא חייב ליישב אותה. הדיאלקטיקה הזאת הייתה, למעשה, נר לרגליו. זה לא שהוא היה איש שלום מהפה לחוץ. ממש לא. הוא היה צריך להשכין שלום בין חב"ד ובין הליטאים. וכך כאשר הוא הגיע לארץ ישראל הוא היה צריך להשכין שלום בין הישוב הישן לבין החדש, בין החילונים החלוצים לבין החרדים. אתה קורא את כל זה ואומר וואו, איזה דברים הוא עשה. ריגש אותי במיוחד לקרוא שברגעיו האחרונים הוא היה חולה על ערש דווי, והדבר האחרון שהוא שמע היה הפיוט אנא בכח. כשקראתי את זה פשוט התחלתי לבכות. זה דבר שממש נגע בי. אולי זר לא יבין זאת, אבל פשוט התחברתי לרב קוק. לגמרי".      

דבר נוסף שטבעי עבור חממה הוא חוסר החיבוק מצד המדיה. הוא מורגל לו כבר מאז אלבומו הראשון. גם "אנא בכח" לא זכה בהתחלה לחיבוק קולקטיבי, אבל לאחר שצבר פופולאריות בשטח, דרך הקהל וברשת ג - גם שאר כלי המדיה הבינו שכרגע לא ניתן להתעלם מהיוצר המוכשר. אך גם שלושת הסינגלים שיצאו לרדיו מתוך האלבום החדש "מרחבים" - "הרס ובניין", "נפשי שואפת" (עם גבי שושן) ו"המרפא" (עם זאב נחמה) לא עוררו את המדיה מתרדמתה. "יש פה בעיה מסוימת שכאשר אתה מחבר בין עולמות, אתה גם עלול ליפול בין הכיסאות", אומר חממה. "זה סיכון שאני ער לו, אבל אתה מבין מאיזה מקום של עומק אני עושה את זה, לכן אלה לא בעיות שאני מתחבט בהן".

בינתיים מתכנן חממה את הפרויקטים הבאים שלו. הבא בתור יהיה ככל הנראה אלבום המוקדש לגאולה (שם זמני: "מסך הנצח עולה"), ביחד עם שותפו המוזיקלי גיל עקיביוב.

נראה לך שמתישהו בעתיד תחזור ליצור מוזיקה לא-יהודית במובן הקלאסי של המילה?
"כשאני מסתכל אחורה אני מבין שהמוזיקה שלי אף פעם לא הייתה חילונית לגמרי. תמיד הייתי באזור הפילוסופי והמיסטי-היהודי. עם הזמן המוזיקה קיבלה את ההתמקדות ואת ההתבהרות שלה. כך אתה גדל עם הזמן, ודברים הולכים ומקבלים ממדים של עומק. אז איך אוכל לוותר על יסוד עיקרי שכזה ביצירתי בעתיד?".

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #14 ב- : נובמבר 20, 2011, 09:46:34 PM »
בס"ד

דוד דאור: ראיון ושיר להורדה
דוד דאור משחרר את האלבום השני בסדרת "שירת רבים", מספר כיצד התחבר לתחום הפיוטים, משחזר מקרה מרתק שחווה בלטביה, מפרגן לערוץ הידברות, מייחל להמשך העשייה היהודית ומעניק לכם את להיטו החדש להורדה
      אוה הכימיאן /
להורדת השיר "שלום לך דודי" של דוד דאור הקליקו כאן http://www.hidabroot.org/misc/DavidDaor_ShalomLeahDodi.mp3
(לחצו על הכפתור הימני בעכבר, ואז Save Target as או "שמירת יעד בשם"). האזנה נעימה!

בעקבות ההצלחה שנחל פרויקט "שירת רבים", בארץ וברחבי העולם, ולקראת ראש השנה, משיקים דוד דאור ופטריק סבג את אלבום ההמשך "שירת רבים 2". האלבום, בו סבג מנצח על העיבוד המוזיקלי ודאור אחראי על העיבוד הקולי, אוגד בתוכו זמירות ופיוטים המאחדים מזרח ומערב, ומעלים ניחוחות של נוסטלגיה יהודית. עם צאת הסינגל הראשון מעניק דאור ראיון להידברות סופשבוע ומספר על החיים, על האלבום ועל מה שביניהם.

"כל שיר חדש שמשתחרר לרדיו מלווה בתחושת התחדשות", מספר הזמר הוותיק על הסינגל החדש "שלום לך דודי". "ההתרגשות הגדולה היא לגלות האם הפרי שעליו עבדת בשנה האחרונה אכן ידבר אל לב הקהל ויצליח לגעת בו. ברגע שיוצא שיר לרדיו הדברים כבר אינם בשליטתך, ומכאן כלי התקשורת והקהל הם שמובילים אותו לייעודו".

ב-2008 יצא האלבום הראשון של "שירת רבים". איך התחברת למקורות יהודיים כמו פיוטים? זה משהו שלפני 10 שנים לא הייתי מהמרת שתעשה.
"שירת רבים הראשון יצא לאחר מות אבי, תקופה שהייתה מאוד קשה בשבילי. החלל שנפער לפתע הציף אותי בזיכרונות ילדות, וניסיתי למלא אותו במשהו שכבר איננו. אני זוכר את אבי ואותי הולכים יד ביד אל בית הכנסת הקטן בקצה השכונה, כאשר ידו החזקה מחזיקה בידי, בעודי מריח את ריח העץ והדבק שנדבק בו מהנגרייה שבה עבד. אני זוכר גם את קולו, כששר את הפיוטים האהובים. לאחר מותו הרגשתי שעכשיו אני יכול לגעת באותם שירי קודש ולנסות להעביר אותם דרכי, דרך קולי ונשמתי. כך התאספנו באולפן מספר חברים, ביניהם נגנים וזמרים, ופתאום כל אחד מהם החל לזמזם פיוט אהוב. מהר מאוד מצאנו את עצמנו שרים יחד בהתרגשות גדולה, כל אחד עם זכרונו הפרטי, וכולנו יחד בשירת רבים גדולה".

יש הרבה פייטנים, אבל בחרת לצאת דווקא עם פיוט של אבן גבירול כסינגל ראשון. למה?
"אבן גבירול הוא משורר נפלא. בחרתי גם שירי משוררים אחרים, אך בשיר הזה, שלום לך דודי, יש  משפט שעורר את תשומת ליבי. על פניו, השיר הינו שיר אהבה לקדוש ברוך הוא: שלום לך דודי, דודי מלשון אהובי. ואז פתאום באמצע השיר פונה הפייטן ואומר שלום לבן דודי. מסתבר שבגלל שהשיר נכתב בתקופת תור הזהב בספרד - תקופה בה יחסי היהודים והערבים היו טובים מתמיד - זה הגיע למצב כזה שאם הייתה למוסלמים שאלה הלכתית, והקאדי לא היה במקום, הותר להם להתייעץ עם רב יהודי. היום זה נראה כמו נבואה של ימות המשיח, אך באותה תקופה באופן טבעי, וכך הוסיף אבן גבירול קריצה לבני דודינו. הכמיהה הזו לשלום שטבועה ב-D.N.A היהודי לאורך כל ההיסטוריה שלנו, עוברת גם במילות השיר הנפלא הזה".

זה לא סוד שאתה מתקרב ליהדות לאחרונה. אבל בעיני רבים הסיבה נותרה בגדר תעלומה. מה באמת גרם לך לחזור למקורות?
"משחר ילדותי נוכחותו של הקדוש ברוך הוא בחיי ובחיי משפחתי הינה מוחלטת. אלוקים נמצא בלבי ובמחשבתי כל ימי חיי, והאמונה מלווה אותי כל רגע בכל חוויה או החלטה. אני מאמין שלכל אדם יש דרך משלו וקשר מיוחד משלו לבורא עולם, גם כשאינו עוטה סממנים חיצוניים. לעולם אין לדעת מה צופן לבו של האדם".

כדי להמחיש עד כמה אין לדעת מה מסתתר בליבו של אדם ועד כמה אנו יכולים לטעות בשיפוטינו את האחר, מספר דאור על מקרה שחווה באחרונה. "בשבוע שעבר הופעתי בריגה שבלטביה, שם האנטישמיות חזקה במיוחד. הרגשתי זאת באינטרקציה שהייתה לי עם בני המקום. הזלזול, המבטים המתנשאים כשהם רואים את שרשרת המגן-דוד שאותה אני עונד בגאווה, וההתעלמות המופגנת ממני - כל אלה לא השאירו מקום לספק. שאלתי ישראלים שעובדים במקום, והם אימתו את חששותיי. מדובר במצב ידוע שלא השתנה כמעט כלל עוד מהימים שלפני מלחמת העולם השנייה. פשוט לא אוהבים שם יהודים. שמתי גם לב שבפוסטרים לא ציינו שהגעתי מישראל. חשתי עצב גדול, לא הבנתי מדוע בכלל הזמינו אותי. מארגנת הפסטיבל, אישה נחמדה וזמרת אופרה מפורסמת, הייתה הפנים החביבות היחידות שפגשתי שם. כשהגיע יום ההופעה עליתי לבמה ביחד עם התזמורת הפילהרמונית המקומית, ושרתי יצירה קלאסית מוכרת. הקהל יצא מגדרו בהתלהבות רבה, ואז בלי שארגיש או אתכנן מראש התחלתי לדבר. אמרתי: ערב טוב, הגעתי לכאן מישראל. הקהל הוציא משקפות לראות מקרוב במי מדובר. אני יהודי מאמין, המשכתי, ובמשך כעשר דקות שפכתי את ליבי. סיפרתי להם שאנו הדת היחידה בעולם שבתפילה היומית שלה קוראת לשלום ("עושה שלום במרומיו"). כשסיימתי עם השיר שמע ישראל, הייתה שתיקה רועמת, ומיד אח"כ התפרצות רגשית גדולה של הקהל. ואז קרה דבר מפתיע. זמרת האופרה שהזמינה אותי לאירוע עלתה לבמה, התקרבה אלי, וברעד לחשה באוזני את תפילת שמע ישראל. גם אני יהודיה, היא לחשה, תודה לך. מי היה מאמין שמאחורי הדיווה הפופולארית מסתתרת יהודיה מאמינה?".

"מאוחר יותר הסתבר לי שמדובר באשת חסד אשר עוזרת רבות לאוכלוסייה היהודית המבוגרת בריגה, ומתוקף מעמדה תורמת ככל יכולתה לשינוי הגישה כלפי היהודים. לכם גם לחצה שאוזמן להופיע בריגה, והאמינה כי חשוב שהאוכלוסייה המקומית תיחשף לשירה מישראל".

אפרופו הופעות, לאחרונה אתה מופיע לא מעט בערוץ הידברות. הקלטת שיר באולפנים וגם הנחית תוכנית מיוחדת לחודש אלול. איך נולד הקשר בינך לבין הערוץ?
"אני מאד אוהב לצפות בערוץ הידברות. שיעוריו של הרב זמיר כהן חודרים לנשמתי, ואני שותה את דבריו בצמא רב. בכל ערב כשאנחנו בבית, הילדים כבר יודעים שבשעה 22:00 אין עם מי לדבר. זה הגיע למצב שבני בן השבע מצוטט לנו משפטים שלמים מתוך שיעורי הרב. העדינות והנועם שבדבריו, כמו גם צניעותו הרבה והאינטליגנציה שלו, מצליחים לגעת בי ובחבריי, וממוססים את האנטיגוניזם שיכולים לגרום אנשי דת אגרסיביים. הערוץ מצליח להעביר את היפה, הטוב והמאחד שקיים בתורתנו הקדושה, ובמקום כזה נעים לי לשיר. אני מאד מקווה שהערוץ יישאר כפי שהוא ולא ישתלטו עליו בעלי אינטרסים שישנו את מהותו, כפי שקורה לפעמים כשערוץ מצליח".      

אז תוכנית לחודש אלול יש, וגם אלבום פיוטים. אחרי כל אלה איך נראה חודש אלול שלך? האם אתה מנצל אותו לתשובה או שהלו"ז הצפוף לא משאיר לזה מקום?
"חודש אלול מעורר בי מחשבות רבות. מרבית המופעים החודש הם מופעי סליחות, כך שבכל הופעה אני בעצם מתפלל יחד עם כל הקהל, וכל פעם מחדש עובר עושה חשבון נפש אישי, מבקש מהקב"ה רחמים וסליחה, ומתפלל לטוב".

הראיון מגיע לסיומו, אבל רגע לפני, דאור מגלה לנו את תקוותו לעתיד, ולא שוכח להיעזר בצמד המילים בעזרת השם, שמלווה אותו כבר זמן מה. "אני מקווה ששירת רבים יהפוך בעזרת השם לסדרת אלבומים המקבצת לתוכה פיוטים יהודיים ממזרח למערב - מעיין אנציקלופדיה בה ניתן יהיה למצוא תפילות יהודיות ומזמורים על כל גווניהם, ושגם בני נוער שאינם דתיים יגלו דרך העיבודים העכשוויים את יופיים ועוצמתם של הפיוטים הנפלאים שלנו".

לצפייה ב"פיוטים וסליחות" עם דוד דאור והרב יצחק גבאי

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #15 ב- : נובמבר 20, 2011, 09:48:33 PM »
בס"ד

השבת של יצחק מאיר + שיר להורדה
האהבה לניגוני השבת החסידיים הובילה את יצחק מאיר לעשות משהו שמעולם לא חשב שיעשה - להקליט אלבום משל עצמו, ביחד עם אורחים כמו אהרן רזאל ויוסף קרדונר. קבלו אותו בשאלון שבת, כולל שיר להורדה - "שלום עליכם"
השבת מבחינתי היא... לא רק יום מנוחה ולא רק יום של גיבוש משפחתי ומפגש רעים, אלא יום של התקרבות אל ה', של חיבור לערכים שלי, למהות הפנימית שלי, למהות הפנימית של עם ישראל.
סדר היום שלי בשבת... כמו כל יהודי, אני מבלה הרבה זמן בבית הכנסת. גם הסעודות אצלנו במשפחה ב"ה תופסות נפח גדול ונכבד מהשבת - שירים, דברי תורה ואוכל. את שאר הזמן אני מחלק בין 'שינה בשבת תענוג', לבין לימוד. וכשמדברים על לימוד בשבת, בודאי שהכוונה היא ללימוד תורה.

בית הכנסת שלי... לפני חודשים ספורים עברתי לשכונת נחלאות שבירושלים, מה שמאפשר לי ליהנות ממגוון רחב מאוד של בתי כנסת. באחת השבתות האחרונות אפילו יצא שאת קבלת שבת ערכתי בבית כנסת קרליבכי, תפילת שחרית בבית כנסת חסידי, תפילת מנחה בבית כנסת ליטאי, ואת תפילת ערבית של מוצ"ש בבית כנסת 'עדס' המזרחי. יש בזה תחושה נפלאה של אחדות וקיבוץ גלויות, מיזוג של נוסחים שונים, מנגינות מגוונות ודרכים שונות לכניסה להיכל הנגינה והתפילה.

חומר הקריאה שלי... הבעל שם טוב הקדוש, האדמו"ר הזקן, רבי נחמן, הרב קוק ועוד.

אצל המשפחה המורחבת... אנחנו 11 אחים ואחיות. ברוך השם, שבעה מאיתנו נשואים. דווקא בגלל שאנחנו די שונים אחד מהשני מאוד כיף להיפגש ביחד. תמיד מעניין. אך חשוב מכל - סעודות השבת אצלנו הם עם מקהלה. כמובן לא מקהלה פורמאלית, אלא האחים והגיסים, אנחנו הרי הרבה, מאוד אוהבים לשיר, ויוצרים מעין מקהלה ספונטאנית וסוחפת.

בדרך כלל אני לא עושה את זה בימי חול, אבל בשבת... אני מקפיד לקרוא וללמוד רק דברים שקשורים לקודש, לארון הספרים היהודי.

כשיוצאת השבת, הדבר הראשון שאני עושה הוא... שוטף כלים משבת, זאת כמובן לא לפני שאנחנו עושים הבדלה.

להורדת השיר "שלום עליכם", מתוך האלבום "נשמות חדשות - יצחק מאיר וחברים נפגשים בליל שבת",
הקליקו כאן   http://www.hidabroot.org/misc/Yitschakmeir_ShalomAleychem.wma
(לחצו על הכפתור הימני בעכבר, ואז Save Target as או "שמירת יעד בשם"). האזנה נעימה!

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #16 ב- : נובמבר 20, 2011, 09:52:12 PM »
בס"ד

השבת של איציק אורלב+שיר להורדה
לאחר שליווה לחופה עשרות זוגות עם להיטו החדש והמרגש "מקודשת", מתארח איציק אורלב בשאלון השבת של "הידברות סופשבוע", ומעניק את השיר החדש במתנה לקוראים
       אוה אליאסוב / הידברות סופשבוע - מוסף שישבת

השבת מבחינתי היא... מקור הברכה, שפע, שלווה, עצירה ממרוץ החיים, נשמה יתרה. בשבת אני מרגיש בן אדם אחר גם בזכות הלבוש החגיגי, האוכל של אמא ושל אשתי, הישיבה סביב שולחן השבת, השירה שכידוע אני מאוד אוהב, וסיפורי פרשת השבוע מאבי ומורי.

סדר היום שלי בשבת... מתחיל כמובן בבית הכנסת עם קבלת השבת, השירה המיוחדת של "לכה דודי" ותפילת ערבית. משם אני הולך בשמחה לביתי, עם שני מלאכי שרת שמלווים כל יהודי בשבת. שם אנו עורכים קידוש, שרים, נושאים דברי תורה ומחזקים את הקשר המשפחתי. למחרת יש לי את הלימוד הקבוע שלי ואת שינת הצהריים הכי טובה שיש. כידוע, ראשי התיבות של שבת הם "שינה בשבת - תענוג".

בית הכנסת שלי... נמצא בבית מדרש "נר רחמים" של הצדיק הרב משה בן משה שליט"א, שהוא גם מורה דרכי. זה המקום שבו אני מרגיש הכי קרוב לאלוקים. זה המקום שאני מרגיש שאני יכול להוציא את כל מה שיש לי בלב.

חומר הקריאה שלי... הוא בעיקר התפילות. האמת שהיום אין לי הרבה זמן לקרוא ספרים, לכן אם כבר אני קורא ספר - זה סידור תפילה, ספר התהילים או דף גמרא שטמונה בו המון חוכמה.

אצל המשפחה המורחבת... בלי עין הרע, אנחנו שבעה אחים ואחיות, וכל אחד שונה מהשני. כל אחד עם דעות שונות וחוויות שונות, ובשבת זה בדיוק הזמן לחלוק את הכל אחד עם השני. זה גם הזמן שלי להרגיש את התואר דוד, כשכל האחיינים שלי נמצאים איתי.

כשיוצאת השבת, הדבר הראשון שאני עושה הוא... הבדלה, כדי להבדיל בין קודש לחול. בברכת ההבדלה לפני בורא פרי הגפן יש לי תפילות מיוחדות להצלחת השבוע. כידוע, זה מקום מאוד טוב להרבות בו בתפילות. אחר כך אני מחייך ושר, כדי שכל השבוע יהיה כזה. אמי שתחיה לימדה אותי שכל השבוע הולך לפי מוצאי השבת, לכן אני משתדל שיהיו בו רק דברים חיוביים.

להורדת להיט החופה המרגש "מקודשת", מתוך אלבומו הקרוב של איציק אורלב,
הקליקו כאן   http://www.hidabroot.org/misc/ItsikOrlev-Mekudeshet.mp3
(לחצו על הכפתור הימני בעכבר, ואז Save Target as או "שמירת יעד בשם"). לצפייה בקליפ הקליקו כאן. האזנה נעימה!

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #17 ב- : נובמבר 21, 2011, 09:41:04 PM »
בס"ד

השבת של מידד טסה + שיר במתנה
הוא מופיע בלילות ולומד גמרא בימים, מתפלל בבית כנסת תימני, ונמצא כל פעם במקום אחר בסוף השבוע. מידד טסה מספר לכם על השבת שלו, ומעניק לכם להורדה בחינם את להיטו החדש "בן של מלך"
      אוה אליאסוב / הידברות סופשבוע - מוסף שישבת

השבת מבחינתי היא... מתנה שנתן לנו השם. יום מנוחה. הזדמנות לחזור על החומר הנלמד בישיבה, לראות את ההורים והמשפחה ולהעביר חוויות מהשבוע שעבר.

סדר היום שלי בשבת... בערב שבת כל המשפחה הולכת לבית הכנסת. חוזרים לקידוש וסועדים את האוכל הטעים שאמא מכינה. אני אומר דברי תורה, וכמובן שרים - לא שירים שלי אלא שירי שבת. ´דרור יקרא´, למשל. ואז קצת תה, עוגה, ובחצות אני הולך לישון.

בית הכנסת... שאני הכי מתחבר אליו, הוא בית הכנסת התימני בזיכרון יעקב, שם התפללתי מאז שהייתי ילד. מעבר לזה יש שני בתי כנסיות בחו"ל שהתרשמתי מהם במיוחד. האחד היה בוונצואלה והשני ברומא. לרומא הגענו להופעה בדינר של חב"ד. איזה פאר והדר, לא האמנתי שאני נמצא בבית כנסת. החזן היה לבוש בבגד מסורתי מיוחד. ראו שזה בית כנסת מאוד חשוב.

חומר הקריאה שלי... בהלכה אני לומד את ´חזון עובדיה´ של הרב עובדיה יוסף. במוסר את ´אורחות צדיקים´, ועכשיו גם התחלתי את ´מסילת ישרים´ לרמח"ל, ו...כמובן שגם גמרא. בנוסף אני קורא באחרונה ספר שהביא לי אביעד גיל, המפיק שלי - ´ומתוק האור´ של הרב שלמה לווינשטיין. מדובר בספר מוסר עם וורטים מעניינים.

עם המשפחה... אחיי ואחיותיי הנשואים גרים בכל רחבי הארץ, ככה שכמעט מדי שבת אנחנו נמצאים במקום אחר. בשבת האחרונה, למשל, הייתי אצל המפיק שלי, אביעד. אנחנו לא מדברים על עבודה בשבת, ואף פעם לא נמאס לי ממנו. הוא כמו אבא בשבילי.

כשיוצאת השבת, הדבר הראשון שאני עושה הוא... הבדלה, אם כי אצלנו מוציאים את  השבת קצת מאוחר מהרגיל. מיד אחר כך אני ניגש להכין  את התיק לישיבה. לפעמים אני מופיע במוצאי שבת, כך שאני מתכונן ישר להופעה. כשאני לא מופיע ויש לי זמן פנוי,  אני משחק עם האחיינים שלי או משחק במחשב.

להורדת השיר "בן של מלך", מתוך אלבומו הקרוב של מידד טסה
לחצו כאן   http://www.hidabroot.org/misc/MeidadTasa_BenShelMeech.mp3
(לחצו על הכפתור הימני בעכבר, ואז Save Target as או "שמירת יעד בשם").
האזנה נעימה!

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #18 ב- : נובמבר 21, 2011, 09:42:48 PM »
בס"ד

השבת של עדי רן + שיר להורדה
הוא מפזם שירי שבת עם לחנים משלו, מעביר דרשות בבית הכנסת, ואת מלווה מלכה חותם במרק חם. עדי רן מספר לכם על השבת שלו, ומעניק להורדה בחינם את להיטו "נקודות של כיסופים", בלעדי לקוראי "הידברות סופשבוע"

השבת בשבילי היא... מנוחה, שלווה, שמחה. זה מן ברייק, הפסק גדול בחיים, שבו אתה יכול שלא לחשוב על דברים שנמצאים מחוץ לקדושה. אותה נחת מגיעה מכל מני דברים - מהאוכל, מבית הכנסת, מהדרך לבית הכנסת, מהבגדים. כל דבר משדר לי מן מציאות שנמצאת מחוץ לעולם הזה. מעין עולם הבא, כמו שאומרים. אני ממש מרגיש את זה, למרות שזה לא קרה ברגע. בהתחלה היה לי מאוד קשה לשמור שבת. זה היה מן שינוי במציאות. אבל ברוך השם, עכשיו אני ממש מרגיש עונג.      

סדר היום שלי בשבת... אני הולך עם הילדים לבית הכנסת ביום שישי, אנחנו חוזרים, אני מברך את כולם, וכולנו עורכים סעודה, אוכלים בשר ודגים, ובמהלכה ובסופה שרים. יש לי לחנים משלי לשירי השבת, אבל אם יש אורחים אז אני נותן לחנים יותר מוכרים. בסוף יש גלידה פרווה או ארטיק, ואז אני הולך לישון די מוקדם. למחרת אני קם גם מוקדם בנץ החמה, והולך במשך 20 דקות לבית הכנסת. לפעמים בא איתי אחד הילדים. עד 8:00 אני כבר נמצא בבית לארוחת שבת. אני אוכל סעודה מלאה, ואז תופר כמה שעות שינה טובות, כי בסך הכל לא ישנתי הרבה בלילה. בהמשך היום אני מעביר דרשה קטנה בבית הכנסת, בסעודה שלישית, בדרך כלל כזו שמבוססת על ליקוטי הלכות של רבי נחמן על החומש.

בדרך כלל אני לא עושה את זה בימי חול, אבל בשבת... אני לובש שטריימל.

חומר הקריאה שלי בשבת הוא... חומש עם ליקוטי הלכות של רבי נחמן. אני לומד גם קצת משנה, קצת גמרא, קצת פרי עץ חיים, קצת ליקוטי מוהר"ן וקצת תהילים. הייתה תקופה שהייתי מסיים את התהילים מדי שבת, אבל בתקופה האחרונה זה ירד טיפה.

הדבר הראשון שאני עושה ביציאת השבת הוא... סעודת מלווה מלכה. בהתחלה היה קשה, כי זה לא פשוט לאכול הרבה. אבל יש לי פיתרון: אני שותה מרק עם לחם או מצות. זה פת חמה, כלומר הידור. ואז אני קורא את הפרשה של השבוע הבא, שר כמה שירים שמתאימים למוצאי שבת עם הגיטרה, ואז סוגר את הבסטה ומשתדל ללכת לישון. קשה לישון במוצאי שבת. אומרים שזה בגלל גילוי אליהו.

להורדת השיר "נקודות של כיסופים", מתוך אלבומו החדש של עדי רן "התבוננות",
לחץ כאן  http://www.hidabroot.org/misc/AdiRan_Kisoofim.mp3
(לחצו על הכפתור הימני בעכבר, ואז Save Target as או "שמירת יעד בשם").
האזנה נעימה!

שמעון כהן

• מנהל הפורום - לפניות בנושא הפורום ניתן לפנות אלי
  • צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
    • מילון אבן שושן חינם
« כתוב תגובה #19 ב- : נובמבר 21, 2011, 10:12:38 PM »
יישר כוח על הראיונות המעניינים, ועל כל המידע! האם זה חדש מהידברות?
חברת אחסון חדשה מציעה עכשיו איחסון וסנכרון קבצים 20 גיגה חינם 20GB אחסון חינם באינטרנט (דרופבוקס מציעה רק 2GB בפתיחת חשבון).
עכשיו כבר לא צריך לדאוג איפה לשמור עבודות גרפיקה, תמונות, שירים ומסמכים, עוזר לגיבוי ושיחזור קבצים חשובים! אי אפשר לדעת מתי המחשב יקרוס חס ושלום.
ניתן לנהל הרשאות, שיתופי תיקיות, ועוד.
לינק לאתר   http://tov1.net/copy כמו דרופבוקס בחינם  חדש וחינם! כמו דרופבוקס רק 20 גיגה חינם!
קורסים ביהדות חינם למייל  קבל למייל טיפים בנושאי חינוך, זוגיות, פסח, תהילים חודשי, כנסו ותהנו.

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #20 ב- : נובמבר 21, 2011, 11:00:45 PM »
בס"ד

האמת שבעבר נרשמתי באתר הידברות בשני אימיילים
אוטומטית הם נהגו לשלוח אלי לאימייל בכל שבוע את מדור הסופשבוע שלהם

לאחרונה התחלתי לקרוא את המאמרים שהם שלחו אלי לאימייל
ולאחר מכן פירסמתי אותם בפורום המאוחד

הצטערתי על הרבה מאמרים בעבר שהם שלחו אלי לאימייל ונהגתי למחוק בלי לפרסם את הסיפורים הנפלאים שהם שולחים מטעם המדור
ואז מצאתי המון מאמרים מהידברות מזמן קדום יותר באימייל אחר
ביניהם מצאתי כמה מאמרים שבהם ישנה אפשרות להוריד שירים מאתר הידברות בחינם

הראשונים ביניהם היו של אהרון סגל שהוא זמר ממש מצוין ושמעתי שני שירים שלו שהם ממש יפים אחד מהם "אנא בכח"
לאחר מכן מצאתי ניגונים גם של הנגן חיליק פרנק
בהמשך מצאתי גם של עדי רן ושל איציק אורלב את שיר החתונה

אתמול החלטתי לחפש באתר הידברות אם קיימים עוד מאמרים לצד שירים להורדה
ומצאתי עוד כמה חדשים כגון של מידד טסה ועובדיה חממה

קיבצתי לאשכול את כל השירים שניתן להוריד מאתר הידברות על מנת שיקל למצוא את כולם
יש עוד כמה מאמרים על זמרים אשר מעניקים לקוראי הידברות שירים להורדה בחינם

מי שילקט את כל השירים יוכל לקבץ אותם ל 2 דיסקים לפחות

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #21 ב- : נובמבר 22, 2011, 03:14:55 PM »
בס"ד

השבת של גולן אזולאי +שיר במתנה
הוא מבשל בעצמו את המאכלים לשבת, ממחיז את פרשת השבוע להצגה ביחד עם בני משפחתו, שר על שולחן השבת את "אשת חיל" לפי הלחן שלו. קבלו שאלון שבת, וגם את "אשת חיל" מתוך אלבומו החדש של גולן אזולאי, להורדה בחינם
השבת מבחינתי היא... מתנה גדולה מבורא עולם. זמן שבו אני נמצא עם המשפחה, בשקט, עם המתיקות שמתפשטת לי בכל הגוף. אני חי משבת לשבת, באמת. מחכה לה כל השבוע. אני גם מבשל לשבת את הבשרים, ואשתי את התוספות.

סדר היום שלי בשבת... קודם כל, משתדל לעשות קניות בשישי בבוקר, כדי שהאור של השבת ישרה על מוצרי המזון, כך לפי הבן איש חי ולפי האר"י הקדוש. אני מבשל, מסדר את הנרות להדלקה לאשתי, מתקלח, לובש חולצה לבנה, הולך לבית הכנסת עם הילדות. אחרי שחוזרים שרים את "אשת חיל" לפי הלחן שלי כפי שמופיע בדיסק, ולפעמים גם רוקדים מסביב או ליד השולחן. ואז מקדשים, מברכים, אני נושא דבר תורה, ולפעמים גם ממחיזים את פרשת השבוע בהצגה. זה כשאני לא עייף מדי. ואז אני הולך וקורא קצת מוסר, קצת ליקוטי מוהר"ן, קצת פרשת השבוע.

למחרת בבוקר אני הולך לבית הכנסת, מגיע הביתה, אוכלים, מדברים, משחקים עם הילדים, מטיילים, ואז הולכים לישון. אני קם למנחה, ערבית, ויוצאת השבת. בדרך כלל אני כותב שירים בצאת השבת, כי אז אני מלא בכוח וברצון ובגעגוע לנגן. רוב השירים שלי נכתבו במוצאי שבת.

בית הכנסת שלי... מתחלף. אני נע בין האשכנזים לספרדים כל הזמן. האשכנזי נמצא ממש ליד הבית, והספרדי רחוק יותר. לכן אני הולך לספרדי כשאני מספיק מבחינת הזמן. עכשיו גם פתחו אצלנו בית כנסת של חב"ד, ואני שותף בהקמה. אז אני מתפלל גם שם.

חומר הקריאה שלי... הלכות של הבן איש חי, רבי נחמן, ליקוטי מוהר"ן, מעשיות. קורא את הפרשה עם פירוש רש"י, וגם את ספר פרשת השבוע של חיים סבתו. בנוסף ישנו "מעיינה של תורה" - כרך מלא ליקוטים ופנינים על פרשת השבוע. אני קורא גם הלכות שבת בילקוט יוסף, וקורא גם את עלוני השבת, ולפעמים גם דבר מלכות של הרבי מליובאוויטש.

אצל המשפחה המורחבת... אצל ההורים שלי בערד השבתות מתוקות. יש שם קהילה מתוקה. מיד כשאני מגיע אני מרגיש שהכל אצלי נמס. שם אני חוזר אחורה בזמן. אמא שלי מכינה את הסלטים שאני אוהב במיוחד, ובכלל כיף לנו שם.

כשיוצאת השבת, הדבר הראשון שאני עושה הוא... הבדלה (צוחק). מכינים טוסטים בתור סעודה רביעית, ואני ישר פותח את המחשב, בודק מה הולך להיות בשבוע הבא בעבודה. משכיבים את הילדים, ואז אני מנגן.

להורדת השיר "אשת חיל" לחץ כאן  http://www.hidabroot.org/misc/Eshet_Hail-GolanAzoolay.mp3

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #22 ב- : נובמבר 22, 2011, 03:17:24 PM »
בס"ד

השבת של גילי שושן + שיר במתנה
בעבר בצאת השבת הוא חיכה לסיגריה, אבל היום הוא קורא עם אשתו ברכה הדדית משותפת. גילי שושן ("הפוך") מספר על השבת שלו, שכוללת ניגונים חסידיים, אירוח של חברים ומחסומים נפשיים שיורדים בקלות

השבת מבחינתי היא... תענוג עילאי. גן עדן בגוף גשמי. אתה חווה תענוג פיזי-רוחני, ומרגיש נהדר בגוף ובנפש. זו הרגשה רוחנית שאתה לא חווה במהלך השבוע, ואפשר להרגיש אותה בעצים, בכבישים, במדרכות, בשמים ובאנשים שהולכים מולך. פשוט מתיקות, כאילו הציפו את כל החלל. המון מחסומים נפשיים יורדים ויוצרים מרחב שאי אפשר להגדיר אותו במילים.

סדר היום שלי בשבת... ביום שישי אני טובל במקווה, מתבטל במציאות, חווה את האין שהוא היש האמיתי. מתפלל ומתמזג עם האינסופי המבורך, ואחר כך סועד עם אשתי, ילדיי וחברים, וטועם מהו אושר ועושר. מנגן על השולחן ניגוני דבקות חסידיים, ניגוני געגוע וניגוני שמחה, ביחד עם האנשים שאני אוהב לארח בבית. לפעמים זה נמשך עד 1:00 בלילה. ואז אני הולך לישון וחולם חלומות מתוקים. בבוקר אני קם, מכין קפה כיפי, קורא מאמר חסידות של אחד מהאדמו"רים של חב"ד.

אחרי שאני טועם מהמאמר אני מתגלגל לאטי שוב אל הישיבה, שם אני שוב טובל במים חמים ברמות ששום ספא או קאנטרי קלאב לא מזכיר. ואז מתפלל בכיף, בנעימות, לאטי. ואז שוב עם אשתי האהובה ושני ילדיי היקרים. יושבים ביחד, שרים, מנגנים, מתבוננים באינסופי המבורך והולכים לישון שנת צהריים ערבה. אחר כך אני קם ושוב מתפלל, ונדבק במהות הבלתי נתפסת של קיום הקב"ה. ואז שוב סעודה שלישית ואחרונה, כולל סדר של ניגונים חסידיים של האדמו"רים השונים של חב"ד מכל הזמנים.

בית הכנסת שלי... הוא גם ישיבה וגם מקום תפילה פתוח מאוד, שמזמין כל אדם באשר הוא אדם. יש שם הרבה אנשים טובי לב, עדינים, אוהבי ישראל. יש שם המון שמחה, המון ניגונים, המון אהבה, המון נועם.

חומר הקריאה שלי... מורכב בעיקר ממאמרי קבלה וחסידות על פרשת השבוע, או מאמרים של הרבי מליובאוויטש או של האדמו"ר הזקן בעל התניא.

בדרך כלל אני לא עושה את זה בימי חול, אבל בשבת... אני אוכל הרבה יותר, ומרגיש יותר את העונג הנסתר שקיים תמיד במציאות. אני שר יותר מביום חול, ונהנה יותר מהשקט.

כשיוצאת השבת, הדבר הראשון שאני עושה... פעם זה היה סיגריה, היום אני קורא עם אשתי את ´ויתן לך´ - תפילה משותפת שבה אנחנו מברכים אחד את השנייה.

(צילום: עידו איז´ק)

בימים אלה יוצא לחנויות אלבום הבכורה של גילי שושן, "ראשון ואחרון". את שיר הנושא מתוכו ניתן להוריד, בלעדית לקוראי "הידברות סופשבוע", בהקלקה כאן  http://www.hidabroot.org/misc/GiliShooshan-First&Last.mp3
(לחצו על הכפתור הימני בעכבר, ואז  Save Target או "שמירת יעד בשם"). האזנה נעימה!

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #23 ב- : דצמבר 04, 2011, 03:44:41 PM »
בס"ד

http://www.hidabroot.org//ARDetail.asp?BlogID=112409
"בעל תשובה צריך לתת למען הכלל"
כך אומר האומן המכונה ריש לקיש, שמעניק לכם את אלבומו להורדה בחינם. בראיון הוא מספר על עברו בטלוויזיה וברדיו, מנמק מדוע שירַתו מזכירה את שימי תבורי, מספר על תופעת התשובה בלוד, ומסביר את פשר שמו
"לא מעט מצוות אספת בדרכך החדשה \על ראשך כיפה חבשת, נפתח ליבך לאמונה \ כמה שבתות שמרת, כמה ביטול והכנעה \ תורה יומם וליל דרשת, למען שמו באהבה (מתוך השיר "הפעם באמת". מילים ולחן: ריש לקיש)

להורדת האלבום המלא של ריש לקיש בחינם וללא חשש גזל - הקליקו כאן  http://62.219.7.103/music/ReishLakish_TheAlbum.zip

אחרי שהאומן יהודה, המכונה ריש לקיש, סיים להקליט את אלבום האולפן האחרון שלו, הוא ערך סיור בין חברות תקליטים ומפיצים שונים. אותו סיור שכנע אותו שלא כדאי לו להפיץ דרכם את האלבום, מאחר וממילא לא יראה מכך פרוטה. בעודו חוכך בדעתו כיצד להפיץ את הדיסק, נזכר בכלל החשוב "והלכת בדרכיו" - או כפי שכתב הרמב"ם במורה נבוכים - "מה הוא חנון - אף אתה היה חנון, מה הוא רחום - אף אתה היה רחום" - והחליט להוסיף "מה הוא נדיב - אף אתה היה נדיב"

"כל בעל תשובה צריך לעשות דברים למען הכלל ולתת את הדבר הכי יקר שלו בחינם", מסביר ריש לקיש את החלטתו להעניק את האלבום להורדה בחינם באינטרנט. "במהותי אני מאוד אנטי-ממסדי ואנטי-קונבנציונלי, ולכן החלטתי לתת את האלבום באופן כזה, באמת ובתמים מתוך אהבת חינם. אני מאוד שמח שעשיתי את זה, כי מסתבר שגם אומני מיינסטרים לא נהנים מהפירות שלהם. לא רציתי שגולשים יורידו מהאינטרנט וזה ייחשב גזל, אלא כאן זה באמת ובתמים זה בחינם. כל אדם שיש לו רצון שיש לו רצון להתקרב ולשמוע חידוש - יוכל להתחזק דרך הדיסק. זו המטרה מלכתחילה".

ריש לקיש, כלומר יהודה ("עדיף ללא שם משפחה"), 46, הוא תושב לוד שחזר בתשובה לפני כ-12 שנים. "לכל מה שעשיתי לפני התשובה אני קורא ריפוי בעיסוק", הוא אומר בחיוך. "עד שהכרתי את הקב"ה, שום דבר לא היה רציני ומהותי. עסקתי בעיקר בשיווק ומכירות, הייתי מנחה בערוץ הקניות, הייתי זמר ורקדן בצוותי בידור בבתי מלון באילת ואירועים שונים, ככה עברו חלפו השנים, עד שבעקבות אחיי הגדולים שהחלו לחזור בתשובה - הושפעתי והתחלתי לבדוק גם אני. בסופו של דבר נשאבתי בקסמה של התורה. התמכרתי".

יהודה גדל בבית ובו 9 אחים, כולם בנים, כשהוא הבן השביעי. משפחה מסורתית ממוצעת בלוד, לדבריו. למרות המסורתיות, מסתבר שהיהדות היתה נוכחת תמיד. "הפעם הראשונה שחזרתי בתשובה היתה בגיל 11", מספר ריש לקיש. "אל המועדון המקומי הגיע באופן קבוע רב שחילק לילדים ממתקים ודברים טובים. מאוד אהבתי ללכת לשם ולשמוע שיעורי תורה, וכך התחזקתי. אבל בבית הספר המורה ביקשה ממני להכניס את הציציות פנימה ולא לחבוש כיפה בזמן הלימודים. אני זוכר את הוויכוחים הראשונים. אבל הצגות יום שישי משכו אותי שוב לעולם החילוני. שם נפל הקטע של התשובה ונשכח לגמרי.

"השינוי המהותי והאמיתי התחיל בגיל 34. כל החיים שלי קיבלו תפנית אחרי שמצאתי את שאהבה נפשי - התורה. לפני כן הייתי במצב שכל מה שקשור לאמונה ויהדות סקרן אותי, בגלל האחים הגדולים שהשפיעו עליי. בהתחלה הייתי ישן כל השבת על מנת שלא לעשן בשבת, ועם הזמן התחלתי ללכת לבתי כנסת בשבת. הפריצה הגדולה מבחינת ההתחזקות האישית שלי היתה בישיבת שאגת אריה, עם כניסתו של הרב אריה דרעי למאסר המפורסם. זה היה מאהל גדול שבו היו מקיימים בערבים סליחות ומקיימים קבלת עול מלכות שמים. בהתחלה עמדתי והסתכלתי לצדדים כדי לראות למי צועקים ולמי קוראים, אבל תוך כדי החיפוש קיבלתי הארה שאני לא יכול להסביר במילים. באחד הפעמים הגיעה ניידת שידור של ערוץ 2 וביקשו ממני לתאר מה קורה שם. תוך כדי שאני מדבר, מיד לאחר השידור הציעו לי להצטרף לערוץ הקודש שאגת אריה. התחברתי לתחנה, הגשתי תכנית יומית, ועם הזמן, כתוצאה מלימודים, שיעורים ושיחות, הפכתי למה שנקרא המעיין המתגבר. והתחלתי להגיש שיעורי תורה, שיחות עם מאזינים, שיחות עם רבנים, תוכניות מוזיקה - וממש התמכרתי.

"כשהתחלתי ללמוד על חשיבות השירה והניגון בעבודת השם, למדתי לנגן על גיטרה. החלו לצאת לי כל מיני מנגינות, וכך התחלתי לכתוב שירים. כשהתחלתי להשמיע לאנשים מהסביבה הקרובה הם נתנו פידבקים חיוביים".

האלבום הראשון של ריש לקיש, "גיליתי את ה", יצא בשנת 2001 והושמע לא מעט בערוצי הקודש. האלבום השני, "בפעם השנייה", הוקלט שנתיים לאחר מכן, אך נגנז בשל הפקה מוזיקלית לא מספיק טובה לטעמו. אגב, אותו אלבום מוקלט כיום פעם נוספת, בהפקה איכותית יותר. אך כל אלה היו רק הפרומואים לאלבום המשמעותי ביותר שהוקלט, ונקרא בפשטות "ריש לקיש". 14 שירים מכיל הדיסק, ואותו תוכלו להוריד כאן בחינם לגמרי, ללא חשש גזל. "הדיסק הזה  מרכז הרבה שעות לימוד ונגינה. החידוש בו הוא שהמילה אני לא מופיעה בכלל בדיסק. יש בו טקסטים של רבי ישראל נג´ארה, האר"י הקדוש, שלמה המלך, רבי ברכיא בן נטרונאי הנקדן, שיר שהוא למעשה ליקוט של שמות ספר הבן איש חי - עוד יוסף חי".

במקביל להפצת האלבום הפיץ ריש לקיש את הבשורה בבלוגים שונים, ביוטיוב, ברשתות חברתיות ובכל מקום אפשרי, וכך הדיסק זכה לחשיפה נאה, ועד היום נרשמו יותר מ-10,000 הורדות.

גם הדיסק הבא שלך יופץ בחינם?
"הוא לא יהיה בחינם אלא במארז עם הדיסק הקודם, ושני הדיסקים יימכרו במחיר של דיסק אחד. אני בשלבים מתקדמים בהקלטות, רק שהפעם העיבודים יהיו יותר מתקדמים ויתאימו יותר לתקופה, לזמן ולמקום העכשוויים".

אפרופו סגנון, השירה שלך לא ממש דומה לאופן הדיבור שלך. השירה די מוחצנת, מזרחית, מזכירה את שימי תבורי מעט.
"קודם כל, זמרים כמו שימי תבורי ואבנר גדסי מציעים שירה שמדברת אליי. אלה למעשה הניואנסים שלי, זאת השירה שלי. ככל שאני שר יותר, הטכניקות והרעיונות מתחדשים. למדתי קצת נשימה נכונה, קצת פיתוח קול, וזה הולך ומשתפר כל הזמן".

פרסומת

מעבר למוזיקה עובד יהודה כאיש מכירות של סלטי פיקניק, ומשווק לאולמות, קייטרינג, מסעדות וצרכניות סלטים. "מזה אני מתפרנס, מוזיקה היא יותר לנשמה", הוא מספר. "קשה מאוד להשקיע כך במוזיקה. זה הדבר היחיד שהייתי רוצה לעשות, אבל זה לא ריאלי, גם אי אפשר באמת להתפרנס ממוזיקה. אולי בעתיד. כתוב שמי שמקיים את התורה מעוני - סופו לקיימה מעושר. חכמינו מפליגים בחכמת השירה והניגון בעבודת השם, שזה עיסוק אדיר שאין לשער את מעלתו. אז הכל פתוח".

מלבד עיסוקיו אלה, ריש לקיש מעביר גם שיעור תורה שבועי קבוע לקהילה בלוד. "יש כאן קהילה גדולה מאוד של תלמידים שבאים לשיעור השבועי שלי מדי יום שישי בבית הכנסת תפארת ישראל. השיעור מתקיים כבר במשך עשר שנים. במשך השנים נוצרו במסגרת השיעור הרבה מאוד בעלי תשובה חדשים. רק בשבת האחרונה היו בשיעור יותר מ-50 בני נוער".

כמובן שאי אפשר לסיים את הראיון מבלי לשאול - למה בעצם החלטת להיקרא בשם ריש לקיש?
"תמיד כשנתקלתי בשמו בלימוד, הדמות סקרנה אותי. הוא זכה להיות אמורא גדול בגלל שחזר בתשובה באופן מרתק. יש כאן אנשים רבים שהתחזקו מהסיפורים עליו. גם בשיעורים שלי הייתי מדבר עליו כל הזמן. ריש לקיש נהיה מן סמל, והבנתי שעל מנת להשפיע באמת - עליי לבוא עם שם כזה שגם יצור סקרנות למי שלא יודע. ומי כבר שיודע - זה בטח יעניין אותו וייתן לו רושם חיובי".

צילום: גלעד טורנברג

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #24 ב- : דצמבר 08, 2011, 07:05:02 PM »
בס"ד

"הקלטנו את השיר בהתכתבות במייל"
כך מספר נדב בכר על הלהיט היהודי הגדול של התקופה האחרונה - "קול ביער", בביצועו של ארז לב ארי. וגם: איך בוחרים ניגונים עתיקים שמשרים אווירה של תשובה, ומה הקשר של הבעל שם טוב למוזיקה עצמה?
בחודשים האחרונים קשה להתחמק מהלהיט החדש במוזיקה היהודית, שצורב את גלי האתר ומתעצם מיום ליום - "קול ביער" של ארז לב ארי ביחד עם נדב בכר ואורן צור. השיר נכלל באלבום "דלתי תשובה" של בכר וצור, המאגד בעיקר ניגונים חסידיים בני 200 שנה ומעלה מחצרו של הבעל שם טוב ומחסידות חב"ד. לרגל צאת אלבום הניגונים קוראי "הידברות סופשבוע" מקבלים שני קטעים להורדה בחינם מתוכו.

להורדת "ניגון השתטחות" ו"קדיש ליום טוב", מתוך האלבום "דלתי תשובה", הקליקו כאן.  http://62.219.7.103/music/Goren.rar

בכר וצור, העומדים מאחורי הפרויקט, הם שני מוזיקאים ונגנים מוכרים בתעשיית המוזיקה. במהלך השנים האחרונות שיתפו פעולה עם גלריה מרשימה של אומנים - החל מדוד דאור ואהרן רזאל, המשך בעמיר בניון וכלה בתזמורת הפילהרמונית הישראלית. הם הקימו ביחד את להקת א-גרויסע מציאה, ובעבר הרחוק יותר, טרם חזרתם בתשובה, הקימו להקה בשם "אור ירוק". המפגש החוזר ביניהם אירע רק לאחר ששניהם חזרו בתשובה, באופן נפרד, ואז שיתוף הפעולה התחדש - כמובן בגוון אחר לחלוטין.

בפרויקט החדש רוב הרצועות אינסטרומנטליות (מלבד שלושה שירים), ומתארחים בו חיליק פרנק, ארז לב ארי ומנחם קפלן. הקונספט מעניין במיוחד: עיבודים שורשיים לניגוני הבעל שם טוב וחסידות חב"ד, חלקם בני יותר מ-250 שנה.

"החלטנו לבצע את הניגונים שבאלבום בצורה אותנטית ככל הניתן, עם כלים יותר אקוסטיים ופחות חשמליים", מספר נדב בכר בראיון ל"הידברות סופשבוע". "נוצר כאן איזשהו קו, סגנון מסוים, שהוא הכי טבעי והכי פשוט. להבדיל מתפיסות עיבוד אחרות, כאן הרעיון הוא לעבד כמה שפחות. רק לנגן את הניגון ולהתערב במינונים נמוכים. הניגונים עצמם כל כך יפים, כך שהשתדלנו להכניס כמה שפחות את עצמנו".      

בכר מספר שהרעיון המקורי היה אלבום של ניגוני תשובה, מתוך כוונה שגם אם הניגונים לא מדברים באופן ישיר על תשובה, הם מעבירים את הרעיון של התשובה. לעשות אלבום לפי קונספט שיהיה מספיק מעניין, זה לא פשוט. יש בקו שבחרנו משהו מאוד תחושתי. אתה שומע מוזיקה וזה יוצר לך איזושהי כמיהה, תחושה מיוחדת, משהו יותר טהור וזך. לא כל ניגון עושה את זה".

החיבור עם ארז לב ארי, שבסופו של דבר הוליד את הלהיט הגדול ביותר מהאלבום, "קול ביער", נוצר דרך אורן צור, שעובד איתו די הרבה שנים. "רצינו לעשות כל מיני אירוחים, והצענו לכל מיני אנשים, ובסופו של דבר ארז בחר להיענות ולבצע את השיר", מספר בכר. "מעניין לספר שאני וארז לא נפגשנו אפילו פעם אחת ממשית כדי לעבוד על השיר, אלא הכל התבצע דרך המייל. גם לא יצא לי אפילו לדבר איתו לאורך כל הפרויקט, למרות שהוא חבר ומכר. כך זה פעל: שרתי את השירה בגרסה הסופית, שלחתי אליו את הסקיצה עם השירה שלי ועוד גרסה בלי השיר שלי, כולל אקורדים ותווים. הוא ביצע בצורה מאוד מדויקת את מה ששרתי בקולו המיוחד והנעים, שלח אלינו שלוש גרסאות, אחרי זה כששלחנו אליו את התוצאה הגמורה, הוא עוד חשב לשנות, אבל אמרנו לו שכבר מאוחר מדי, והפרויקט סגור. אופן העבודה הזה מקובל היום מבעבר: כיום אנשים מעדיפים להקליט שירה בסביבה ביתית, טבעית ונוחה, לא משיקולים כלכליים אלא משיקולים של איכות ביצוע. לפעמים שווה להקליט בבית באווירה יותר נוחה, כדי להביא תוצאה יותר טובה".

הצלחת השיר הפתיעה אתכם?
"הופתעתי שהשיר נכנס בצורה מאוד חזקה לפלייליסט של גלגלצ, והושמע הרבה מאוד. לא כיוונו בכלל לשם. האמנתי שהשיר יושמע ברשתות הדתיות וברשת ג, אבל לא באמת קיוויתי והאמנתי שזה יכנס לגלגלצ. היחצן שלנו אפילו לא בירר מולם כי זה היה נראה חסר סיכוי, אבל בסוף אני בישרתי לו שהשיר נכנס לפלייליסט. זה נחשב ממש הישג שמשהו דתי נכנס לתחנה הזאת".

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #25 ב- : ינואר 09, 2012, 09:16:10 PM »
בס"ד

נותן את הנשמה ואת הלב
מבין כל השחקנים, הזמרים והאומנים שהתקרבו למקורות לאחרונה, בולט אחד יחיד ומיוחד, אשר לא נס לחו והוא מהווה עד היום נדבך חשוב ונכבד בזמר העברי - בועז שרעבי. רבים מאיתנו גדלו על שיריו היפים והמרגשים, הספוגים באמונה, פנימיות ועומק. כעת, לקראת צאת אלבומו החדש, הוא חפץ לנתב את אותה אמונה למקום הנכון. בראיון בלעדי למגזין הידברות הוא מספר על בית הוריו, על דרכו המוסיקלית, על חייו האישיים ועל קרבתו ליהדות. קבלו מספר מילים על האיש המאמין, אשר נותן לבורא עולם את הנשמה ואת הלב
      דודו כהן

להורדת השיר "ואני תפילתי" של בעז שרעבי הקליקו כאן  http://62.219.7.103/music/BoazSharhabi.mp3

לפני 17 שנים, אחרי תקופה לא קלה בקריירה שלו, החל בועז שרעבי להצליח שוב. הוא ראה רווחה כלכלית, נישא על גלי ההצלחה, ודווקא אז החליט להנחית בשורה לא צפויה על אמרגניו דאז. "זה החל מהרהורים שלי על ההבטחה פתחו לי פתח כחודה של מחט ואני אפתח לכם פתח כפתחו של אולם", מספר שרעבי. "כשראיתי שנפתחו לי השמיים ותפילותיי נענו, הודעתי למנהלים שלי דאז שאני מפסיק להופיע בשבתות. הם ממש השתוללו, הסבירו לי שבשבתות עושים את הכסף הכי גדול, אבל סירבתי בתוקף ואמרתי שהופעות בשבתות לא קיימות יותר עבורי בלקסיקון. בשבת אני נח באמת. ואז, אחרי שהפסקתי להופיע בשבתות - הפרנסה דווקא הלכה וגדלה. ראיתי את זה בפועל, בעיניי ממש. גם לפני כן כשהופעתי בשבתות, לא אהבתי את זה. עשיתי את זה עם הרבה תירוצים ושכנועים פנימיים. אבל, כשנזכרתי בפסוק פתחו לי פתח כחודו של מחט - הסלידה מהופעות בשבת הפכה להיות מעשית, והשפיעה על חיי במובנים רבים" .

בהאזנה לחלק משירי אלבומו החדש של בועז שרעבי (64), ניכר בבירור שמשהו עובר על הזמר הישראלי המצליח והוותיק, שזכה להצלחה כבר מגיל צעיר עם להיטיו "לתת", "מי ידע שכך יהיה", "הלוואי", "היה חזק" ועוד. בין השירים שפנו לקהל הכללי הוא תמיד שילב גם שירים מהמקורות, דוגמת "שיר השירים", "ש-די אל מה נורא" (כחלק מהרכב "השרעבים"), "ספַּרי" וכו, אבל הפעם, באלבומו החדש, "מגע הקסם", הוא מגדיל ומדבר ישירות על חזרה בתשובה, כמו ברצועה השמינית "אם אתה באמת מאמין", בה הוא מסלסל את המשפטים "וגם כשטעית ולא ידעת זאת, אלוקים אוהב ומוחל \ אהוב את הזולת, לא רק את עצמך, והנה לציון בא גואל \ אם אתה באמת מאמין - זו הדרך, כי זאת הדרך, ממנה אל תחרוג. זו הדרך, כי זאת הדרך, ואל לבך ייפול".

* * *

בועז שרעבי גדל במשפחה בת 12 נפשות בכרם התימנים. "אבא ואמא עליהם השלום היו יראי שמים באמת ובתמים, שלא לדבר על הידע הגדול של אבא בהלכה, בגמרא ובזוהר", הוא מספר. "אני זוכר גם התכתבויות הלכתיות שלו עם רבנים כמו הרב יוסף קאפח ע"ה. הוא היה אדם עם אופי חזק מאוד. גדלנו בבית דתי, ואמונתי בקב"ה שזורה אצלי משחר ילדותי. לאמי אני קורא הצדקת. היא היתה יראת שמים ופקחית מאד. חיינו ממשכורת אחת סך הכל, ולמרות כל הקשיים הכלכליים שחוו כולם באותה תקופה - לא ידענו מחסור. היה בבית הכל. אמנם לא היה בשפע, אבל גם לא היה חסר. אמא החדירה בנו את האמונה בקב"ה, לא פחות מאבא. תמיד שם שמים היה שגור בפיה, ותמיד היתה שמה את מבטחה בקב"ה".

בבית אכן היה הכל טוב ויפה, אבל בלימודים הצליח שרעבי מעט פחות. "הייתי ילד היפראקטיבי. פעם היו קוראים לזה מופרע", הוא צוחק. "הייתי ילד מוכשר אבל מרדן. שאפתי לעשות דברים אחרים. רציתי לשחק, לשיר ולצייר. כשהייתי בגן, הגננת אמרה שאהיה צייר גדול בישראל, אבל הנטייה שלי למוזיקה היתה יותר חזקה. במהלך השנים עברתי כמה בתי ספר. בית הספר הראשון היה תלמוד תורה בכרם התימנים, ולאחר מכן עברתי לכפר חב"ד. התחברתי מאוד ליהדות, אבל היה לי קשה להיכנס למסגרת, ולכן מרדתי וברחתי משם פעמיים. אבא שלי החזיר אותי, עד שהתייאש. לאחר מכן עברתי למוסדות בקיבוצים, וגם שם לא האירו לי פנים. אחר כך עברתי לכפר הנוער מאיר שפיה, ושם כבר יותר התמתנתי. באותן שנים היתה עליית הנוער של עולי מרוקו, ומאוד התחברתי לילדים שהגיעו משם.

שם למעשה התנתקתי מהעולם הדתי. לא רציתי להתנתק, אבל הסביבה היתה כזו. מצד שני, הבית היה מאוד דתי. אני זוכר שאבא שלי היה מביא הביתה תקליטים של מוזיקה יהודית - תקליטי חזנות של משפחת מלבסקי, למשל, וגם מוזיקה של זמרים יהודים ממוצא תימני. כשהתחלתי להצליח והופעתי באמריקה, הייתי שר שירים של הרב קרליבך, שירי מסורת של הרב שלום שבזי וכו. הדת תמיד נגעה בי והיתה חלק ממני".

מה יש במוזיקה היהודית שאין בשירי חול רגילים?

"תפתח את הדיוואן ותראה איזו עברית מדהימה היתה לרב שבזי. הוא כתב דברים מדהימים. גם אצלי זה ניכר: כשאני שר שירים מהמקורות או עם תוכן יהודי - דווקא שם אתה שומע את הזעקה הפנימית שלי, את האמונה שלי. כמובן שיש בהם יותר עומק".

בשיר "אם אתה באמת מאמין", מהאלבום החדש, אתה אומר באופן כמעט מפורש שאם אדם מאמין - הדרך היחידה היא לחזור בתשובה, ללא פשרות. אתה עצמך מתחזק?

"כל הזמן אני מתקרב. ברור לי שזה הדבר הנכון לעשות. המרחק אמנם אינסופי, אבל גם 5 ס"מ הם התקרבות. האמונה שלי אמנם לא מלווה בקיום תורה ומצוות באופן מוחלט בשלב זה של החיים, לצערי הרב, אבל האמונה היא ללא ערעור. אני מאוד מקווה שגם ברמה האישית אתחזק יותר בעתיד. כשאני קורא תהלים, אני יכול לדמוע בקלות תוך כדי. יש משהו בקדושה של התהלים שאני לא מספיק מבין את העומק שלו. כבר אחרי שורה או שתיים אני יכול למצוא את עצמי מוריד דמעות. אני מאוד מחובר לספר הזה. מעבר לכך, כל יום אני פונה לקב"ה בדיבור. קצת קשה לי ללמוד, כי קשה לי לשבת, אז אני פונה אליו ישירות כלפי מעלה. יום-יום".

* * *

זיכרון ילדות עתיק מלווה את שרעבי משחר ילדותו, וכעת הוא חושף אותו. היה זה בגיל 10, כשמשפחתו עברה מכרם התימנים לגור לצפון תל אביב. כילד, הוא הלך ברגל מהבית לבית הספר, על מנת לחסוך להוריו את דמי הנסיעה. לעתים, עבר בדרכו על פני קבצן מבוגר, והעניק לו את הכריך שהכינו לו הוריו להפסקת עשר. כך קרה במשך תקופה, עד שכעבור שבועיים-שלושה הגיע מחנך הכיתה לבית משפחת שרעבי, על מנת לברר מדוע ההורים לא שולחים את בנם עם ארוחת בוקר מסודרת. בירור קצר בין המבוגרים הוביל לאמת, בועז הודה בה במהירות, ואביו הורה לו שמעתה ייתן לקבצן מעות, ובמקביל ישמור על הכריך".

אל מול הנהגה זו שספג בגיל צעיר, שרעבי לא מצא מקבילות בדור הנוכחי. "היום אנו חווים התבוללות רוחנית", הוא גורס. "המודרניזציה יצרה עצלות, ובין הדור הקודם לבין הדור של היום ישנו שינוי דראסטי. כשהאחיות שלי היו קטנות הן היו חוזרות מחברות בשעות הערב. היום הבנות יוצאות רק ב- 11-12 בלילה. להורים אין מילה. ולא רק זה, אלא שיש היום גם חוסר מודעות לכך שהחינוך לא טוב. ההורים גם נכנעים מהר מדי, כי אין להם כישרון לדעת מה לעשות עם הילדים.

"בנוסף, חלק גדול מהאנשים לאט לאט מאבדים את המסורת, והמסורת היא היסוד העיקרי של עם ישראל. יש היום יהודים חסרי אמונה בה - לא מתוך רוע לב, אלא מכורח המציאות שנכנסו אליה. יסוד האמונה הוא חלק בלתי נפרד מהצורך לקיום העם הזה, כי בלי מסורת נתפרק לחתיכות. אנחנו עם קשה עורף. אם לא נתקן את עצמנו פה מבפנים, יהיה קל מאוד לאכול אותנו מבחוץ.

"ויש הרבה מה לתקן מבפנים. ילדים היום לא יודעים מה זה שמע ישראל. אפילו בבית ספר יסודי כללי לא נותנים את המינימום. אני זוכר את עצמי כילד - הייתי עומד במסדר בכיתה א, ילד אחד היה עולה ואומר היום יום שני בשבוע, שבו היו אומרים הלוויים וכו. קצת מושגים. שלא לדבר על כיבוד הורים, ואהבת לרעך כמוך וכו. היום שולט בעיקר עגל הזהב. אנשים רצים רק אחרי כסף, גם אם יש להם, וזה דבר הרסני ביותר לדעתי.

"בלי אמונה - מה אנחנו שווים? זה לא שאני מאמין בגלל שאני צריך להאמין, כדי שיהיה לי טוב. זה פשוט הדבר הכי אמיתי שיש. זה יסוד העולם, יסוד החיים. מי אנחנו בסך הכל? בשר ודם. באים לטייל כאן בעולם עד שיוצאים, אז התורה מלמדת אותנו את המשמעות לחיים, כי בלי משמעות - באמת שאין טעם לכלום".

אני מניח שגם גילך, 64, גרם לך לצבור את התובנות הללו.

"בהחלט. וגם האבהות. בגלל גילי המתקדם, הייתי רוצה שבני היחיד, עדי, יספוג ממני משהו. כיום המהות של חיי היא הילד שלי, הדאגה לעתידו ולגורלו, לאחר שיבוא היום ואצטרך להחזיר את נשמתי לקב"ה. עדי יהיה עדיין צעיר. אכפת לי ואני חרד לגורלו, כי אני לא יודע איך יהיו החיים שלו בלכתי, אבל אני מקווה, מתפלל ומאמין שיהיה טוב. וכמובן, מנסה להתחזק ככל האפשר".

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #26 ב- : ינואר 20, 2012, 12:01:17 AM »
בס"ד

רוק & דוס
אחרי שהקים בגיל 17 להקת רוק שליוותה את מיטב אמני הסבנטיז הישראלים, שירת בלהקה צבאית, הקים משרד פרסום מצליח, הסתובב בעולם במטרה לשוחח עם נציגי דתות שונות וחזר בתשובה בסופו של דבר, משחרר שגיא קרפ אלבום רוק אינסטרומנטלי. דיסטורשן בעזרת השם
      זוהרת כהן / הידברות סופשבוע - מוסף שישבת
להורדת שתי רצועות אינסטרומנטליות ("בחצר מלך הארגמן" ו"ככה זה מתחיל בדרך כלל")
מתוך האלבום Sagy, הקליקו כאן.   http://62.219.7.103/Music/Shagi.zip

הדבר הראשון שרואים כשנכנסים למשרד של שגיא קרפ, מנכ"ל משרד הפרסום "הילה ושות", הוא שתי גיטרות - חשמלית ובס - תלויות על הקיר. כשמורידים את המבט, רואים שיושב מתחתיהן אדם חובש כיפה שחורה וזקן קצר מסודר, שגיא קרפ.

מכל בחינה שתסתכלו עליו, קרפ רחוק מלהיות שגרתי. הפרסומאי החרדי היחיד בשוק החילוני, שמנהל תקציבים לא מגזריים מבלי להתפשר על עקרונות של מוסר או מקצועיות שיווקית.  הוא נראה כליטאי, אך נמנה על חסידיו הנאמנים של האדמו"ר מאשלג. מלחין בחסד, כאשר מרבית הלהיטים שהפיק משלבים בין לחני רוק קצביים למילים מהמקורות.

קרפ, יליד תל אביב, החל דרכו במוזיקה בגיל 14, אז התחיל ללמוד גיטרה אצל המורה המיתולוגי אגון קרטן, אשר בחדרו הזעיר ברחוב שלמה המלך התחנך דור שלם של מוזיקאים מובילים, ביניהם ארז נץ, מיקי גבריאלוב ושלום חנוך. כשהחברים שלו היו עסוקים בלעשות בגרויות, הוא הקים הרכב שליווה אמנים כמו ריקי גל, יגאל בשן ואושיק לוי. בצבא שירת כגיטריסט בלהקת חיל הים וצוות הווי צנחנים, שם הקליט יחד עם זמרת צעירה ולא מוכרת, רוחמה רז, את "בארץ אהבתי השקד פורח" שכתבה לאה גולדברג. השיר הפך להיות הלהיט הגדול של הלהקה ואת רוחמה לכוכבת מוזיקה. תוך כדי שירותו הצבאי הקים חברה מצליחה להפקת גינגלים, אשר בשיאה שלטה החברה על 25% משוק המוזיקה לפרסומות בארץ. כשסיים את שירותו הצבאי שידרג את החברה שבבעלותו, "פרסום הילה ושות", וממוזיקה לפרסומות עבר לפרסום פרופר. זו הייתה הדרך שלו להתפרנס בעוד הוא מקים להקת רוק ומגבש את מעמדו כגיטריסט נחשב בסצנת הרוק התל אביבית של שנות השבעים. בגיל 28 החליט לחזור בתשובה.

למה, בעצם?
"היה לי חבר שניגן איתי בלהקה. היינו אז בתקופת הפריחה שלנו, והעתיד היה נראה מבטיח. יום אחד הוא בא אלי והודיע לי שהוא עוזב את הלהקה. חזרתי בתשובה, הוא אמר, לא מתאים לי יותר להמשיך. ההחלטה שלו הייתה עלולה לגרום לפירוק הלהקה. לא יכולתי להרשות לזה לקרות, אז שאלתי אותו, אם אני מתווכח עם הרב שלך ומוכיח לו שאין אלוקים, אתה חוזר בך?, הוא ענה לי שכן, ועוד באותו שבוע הפגיש אותי לשיחה עם הרב משה גרילק. אני לא זוכר על מה הייתה השיחה, ואפילו לא זוכר מה בדיוק הוא אמר לי, אני רק יודע שבסיומה הבנתי שאני לא יכול לעמוד בדרכו של החבר. הנפתי דגל לבן, ואמרתי לו שאם מה שהוא רוצה זה לחזור בתשובה, שיעשה את זה. אני, לעומת זאת, החלטתי לצאת למסע".

מסע של חיפוש עצמי?
"מסע של חיפוש אחר האלוקים. הסתובבתי בעולם ודיברתי עם כל מי שהיה מוכן להציג בפני את אמונתו הדתית. אחרי השיחה עם הרב גרילק כבר היה די ברור לי שיש שם מישהו למעלה, אבל לא הייתי בטוח שהאלוקים דווקא יהודי. אולי בכלל לא רציתי שהוא יהיה יהודי. אז יצאתי לחפש אותו. דברתי עם כמרים קתוליים, מורמונים ופרוטסטנטים, עם אנשי איסלאם, עם בודהיסטים וסופיסטים, עם אנשי אימן וסיינטולוגיה. הייתי יושב איתם לשיחות אל תוך הלילה ומחפש את הכשל, את החוליה החלשה, את המקום שבו הם עובדים עלי. הם מצידם מאד התלהבו מהאתגר להוכיח ליהודי הנודניק שהייתי, שהצדק איתם, ולגייס אותי לצבא המאמינים".

ומצאת אותו במסע ההוא?
"לא אצלם. לאחר שנתיים מצאתי את עצמי בחזרה בארץ, בביקור כניעה בסלון של אותו חבר מהלהקה, שהפך בינתיים לחסיד בעלז. למדתי קצת בתורה ואמונה השייך לזרם של בעלז, ואחר כך עברתי לנתיבות עולם, את המסע סיימתי כשהכרתי את הרב אשל"ג. נשארתי חסיד נאמן שלו במשך שבע שנים, עד לפטירתו. כיום מי שמלווה אותי הינו הרב גוטליב מטלז-סטון, ממשיך דרכו".

כיצד אתה מיישב את הסתירה בין עולם הפרסום החילוני לעולם היהדות?
"אני לא רואה סתירה מהסיבה הפשוטה: אני מראש לא נכנס למקומות בהם אני רואה פוטנציאל לקונפליקט. יש ענפים שלמים שהמשרד שלי לא מטפל בהם, גם אם זה אומר לוותר על תקציבים שמנים. פשוט ויתרנו. כשאני מקבל אחריות לקמפיין, אני מראש מוביל אותו למקומות שאינם פרובוקטיביים. לפעמים פרובוקטיביות היא המפלט הקל, אבל היצירתיות האמיתית נמצאת דווקא במקומות בהם קיים תחכום פרסומי אינטליגנטי יותר".

ומה כיום מקומה של המוזיקה בחייך?
"למוזיקה היה ונשאר תפקיד חשוב בחיי. גם לאחר שחזרתי בתשובה המשכתי לנגן. אומרים שהיכל הנגינה קרוב להיכל התשובה. בשלב מסוים, הכרתי את דני גולן, חוזר בתשובה גם הוא. יחד עם החבר שהחזיר אותי בתשובה הקמנו להקה שנקראה דני גולן והחברים והפקנו את הדיסק לב טהור. היו אלה עיבודי רוק למילים מהמקורות, הלחנים היו חלקם חדשים וחלקם מוכרים. הדיסק זכה לפופולריות וזכה להשמעות רבות בתחנות הרדיו הדתיות. הראנו שאין סתירה בין גיטרה חשמלית למוזיקה חסידית. מבחינה מסוימת היינו מחלוצי המוזיקה היהודית האלטרנטיבית. הלהקה התפרקה לאחר שחברי הטוב נפטר ממחלה".

רוקר וחרדי - זה לא מתנגש?
"כשהגעתי לנתיבות עולם הייתי בטוח שגמרתי עם המוזיקה. בכל זאת, מכיוון שהנושא בער בעצמותי, הלכתי להתייעץ עם רב. הוא אמר לי את הדבר הבא: אין מוזיקה מתחת לחגורה. אתה צריך לשמור את טוהר המחשבה וטוהר המילה הנאמרת. המוזיקה שלי מנוגנת. לא מושרת. כך שהדילמה נפתרה די מהר".

במהלך השנים הצטברה אצל קרפ לא מעט מוזיקה שהלחין. לא היו לו תוכניות להקליט אותה, גם בגלל קוצר הזמן וגם מאחר והקלטת מוזיקה אינסטרומנטלית לא מקובלת בארץ. "אגב, בחו"ל התמונה שונה בתכלית", הוא מספר. "כמעט כל מוזיקאי רציני שמלחין, מוציא אוספים מהמוזיקה שלו. כשהטכנולוגיה פרצה הביתה, מצאתי את עצמי מול המחשב המצויד בתוכנות ההקלטה המתאימות, עם גיטרה חשמלית על הברכיים, מקליט את המוזיקה שלי רובד על רובד ומקבל תוצאות מרשימות, לדעת אותם שבחרתי להשמיע להם. האוסף הביתי שימש כסקיצות ליצירת האלבום הנוכחי, Sagy - Instrumental Classic Rock, שכולו מורכב מיצירות מקוריות, מלבד גרסאות כיסוי לקינג קרימזון והדלתות. למעשה מדובר בתמצית נבחרת של החומר שהצטבר. בסך הכל העשייה עוררה אצלי את הרצון להמשיך ולהקליט ולהוציא לאור את שאר הרעיונות המוזיקליים שכתבתי. עכשיו נראה לאן זה יוביל".

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #27 ב- : פברואר 02, 2012, 06:20:18 PM »
בס"ד

אשר בן חיים, מוזיקאי ובן תורה מבת ים, הקליט שיר חדש, "ותחיינה את הילדים", על מנת להעלות את המודעות כלפי תופעת ההפלות שנגעה ללבו. הורידו את השיר בחינם  http://trailer.web-view.net/Links/0X839AA499E2C533655BD8FB1DB4AEB9584AE7295E6AD63F5C29EDF57CDC1DA81163531E2A30C27BE80DDF95938FB1A2968EE20E6F94E2BD2A45AB523F167093B2552835B8FF6C759D.htm

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #28 ב- : פברואר 15, 2012, 08:51:50 PM »
בס"ד

"אני רואה את הכל כגאולה"
המוזיקאי גיל עקיביוב עומד בפני אלבום משותף עם עובדיה חממה, שיעסוק כולו בגאולה. "אני זוכר שעובדיה שמע את השינוי המוזיקלי-יצירתי שלי אחרי התשובה, ואמר וואו, איפה כל השירים שכתבת פעם? מעכשיו תיקח הכל מהמקורות?", נזכר עקיביוב בימי תחילת התשובה
"עלה עד לצמרות העצים, קשור בחוט אל השמים ואל שורש אדמה \ עלה, לא אל תדבק בעפר, כי יועדה לך גלימה של הוד ושל נצח והדר" (עובדיה חממה וגיל עקיביוב - "עלה")

אחד השירים המוצלחים ביותר שיצאו לאחרונה מבין קורות הבית הקטן והחמים של המוזיקה היהודית הוא "עלה" - שיתוף פעולה בין עובדיה חממה לגיל עקיביוב. מדובר בסנונית ראשונה לקראת אלבום משותף של השניים, ולפחות לפי השיר המקסים - אין ספק שיש למה לצפות.

עקיביוב, 42, נשוי ואב לשבעה, מוזיקאי מוערך המתגורר בכפר חב"ד, מוכר כמי שביצע את "הסבון בכה מאוד" עם צביקה פיק בפסטיבל שירי הילדים. מאז עבר שינוי מרחיק לכת. בגיל 25 חזר בתשובה, גנז תקליט בגלל שכאדם דתי הטקסטים כבר לא התאימו לו, והחל להתפתח כמוזיקאי דתי. במרוצת השנים ניגן עם עוזי חיטמן ז"ל, מני בגר, ארז נץ ועובדיה חממה. עד היום שחרר שלושה אלבומים - "תפילה לעני", "בשורה טובה" ו"חדווא דניגונא". כיום הוא מנגן עם אומנים אחרים, מעבד מוזיקלית, מופיע ביחד עם שיריו וסיפורו האישי, מפיק ועוד.

"את עובדיה הכרתי עם השחרור מהצבא", מספר עקיביוב. "עובדיה הגיע לאולפן של ניסים מורגן, חיפש מישהו שינגן לו פסנתר וקיבל המלצה עליי. זה היה לאלבום השני שלו, שני אנשים. מאז אנחנו בקשר מאוד צמוד של יצירה, הקלטות, עיבודים ונגינה. כשאנא בכח פרץ הקשר הפך להיות אפילו יותר רציני".

חזרת בתשובה כבר לפני שעובדיה התקרב ליהדות. איך היו היחסים ביניכם בהקשר הזה?
"עובדיה היה נוכח בכל תקופת המסע וההתקרבות, שלא היתה קצרה אצלי. עד שהתחלתי לשמור שבת לקח שנתיים, כך שהיה זמן לכל הסביבה לעכל את התהליך הזה. אני זוכר שעובדיה שמע את השינוי המוזיקלי-יצירתי שלי, ואמר וואו, מה קרה לשירים? איפה כל השירים שכתבת פעם, מעכשיו תיקח הכל מהמקורות?. זה היה נראה לו כמו מגבלה מסוימת. אמרתי לו בוא תכתוב לי טקסט, והוא כתב את נוסעים נוסעים שהוא באמת השיר היחיד המקורי באלבום הבכורה שלי. בסופו של דבר עובדיה קיבל את השינוי. ואז הוא התחיל לכתוב לי מילים גם לאלבום השני, שמכיל ששה טקסטים שלו, מתוך עשרה. הטקסטים שהוא כותב מאוד עמוקים".

אפשר להניח שגם בגלל החיבור אליך הוא התחזק בעצמו?
"ההרגשה שלי היא שהעובדה שעובדיה התחיל לכתוב לי את הטקסטים האלה, ועוד בימים שהוא לא שר שירי אמונה, זה לדעתי קירב אותו באיזשהו מקום. יום אחד הוא אפילו הגיש לי את הטקסט של יש בורא לעולם, שנכלל באלבום השני שלי. השיר לא נכתב כמנגינה שנכתבו עליה מילים אלא כמילים שאני כבר כתבתי את הלחן שלו בהמשך. כל התהליך התקדם לאט לאט, עד שעובדיה הלחין את אנא בכח. אחד הדברים המצחיקים בכל הסיפור היה שבזמנו הוא אמר לי מה קורה לך, אתה מתחיל לשיר רק שירים מהמקורות, ובסופו של דבר השיר שהוא פרץ איתו היה דווקא מהמקורות".

איך בעצם החלטתם ללכת על דיסק משותף?

"האמת היא שהרעיון הזה לא יאמן, אבל הוא עלה עוד לפני שאנא בכח שהצליח, לפני יותר מחמש שנים. היו לעובדיה שירים שהוא קטלג כשירי גאולה. הוא הציע שניקח את השירים האלה, וגם חלק מהשירים שלי, ומשם החלטנו לפתח את זה. תוך כדי קרו כל מני דברים - יצאו האלבומים שלו שמים וארץ, כשהנשמה מאירה ומרחבים והאלבום שלנו התפתח לאט לאט. אבל ממש לאט. עבדנו על זה ברמה האינטנסיבית בשנתיים האחרונות בעיקר".

למה בחרתם דווקא בקונספט של גאולה?
"לעובדיה היה קל לקרוא לזה גאולה, כי כל פרויקט הוקדש לו לנושא מסוים, אבל אצלי הכל זה שירי גאולה. אני רואה את הכל כגאולה. כל התכלית של היהדות היא גאולה אחת שלמה".

איך התגובות עד כה לסינגל החדש, "עלה"?
"תגובות טובות, אנחנו ממש בהתחלה. אני מתרגש, לא כל יום יוצא תקליט. ההתרגשות היא חיובית. אני מקווה שזה יתפוס איזושהי תאוצה. זה תקליט שיוכל לעשות הרבה טוב באוויר. כל כולו מאוד חיובי ואופטימי. מבחינה מוזיקלית האלבום מאוד מגוון, לכל שיר יש צבע משלו".
להורדת השיר מצד שמאל למעלה של הקישור כתוב: להורדת השיר  http://www.linktone.co.il/linkton.php?lt_id=Vm0xMFUxSXhWWGhYYmtwT1UwZFNVVlp0ZUdGV1JscHlWbTFHVlUxV2NIbFdiVFZMVlVaV1ZVMUVhejA9Kw==&br_id=587

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #29 ב- : מאי 09, 2012, 10:48:24 PM »
בס"ד

השירים מגיעים באיחור
אולי יועילו לימים שבין יז' בתמוז לתשעה באב
אלו שירים ווקלים ללא כלי זמר
שירי העומר
גם אתם מתגעגעים למוזיקה בימי העומר? ליקטנו עבורכם חמישה שירים ווקאליים להורדה בחינם. כנסו והורידו
הימים שבין אסרו חג עד לל"ג בעומר אינם פשוטים עבור חובבי המוזיקה. על פי המנהג, אין לשמוע שירים המלווים בכלי נגינה (מלבד במקרים חריגים), כך שמי שהתרגל לשמוע שירים נאלץ לחרוג מהרגלו, בשל מותם המהדהד של 24,000 תלמידי רבי עקיבא. עם זאת, שמיעת שירים ווקאליים (ללא ליווי של כלי נגינה) מותרת בהחלט.

בשנים האחרונות זמרים רבים מהמגזר הדתי מוציאים שירים ווקאליים עבור ימי העומר. גם השנה שוחררו מספר שירים כאלה להאזנה ברדיו ובאינטרנט. אספנו חלק מהם, קיבלנו אישורים מבעלי הזכויות, וכעת אתם יכולים להוריד אותם (ולא רק להאזין להם) חינם אין כסף, כאן ב"הידברות סופשבוע" - המגזין האלקטרוני השבועי של הידברות.

להורדה יש לעמוד עם סמן העכבר על שם השיר, קליק ימני בעכבר, ולבחור באופציה "שמירה בשם" או "Save As".

מידד טסה - "אוי נא לנו"
http://62.219.7.103/music/Meidad_tasa-oi_na_lanu.mp3
דורון ברדא - "אלוקים שבשמים"
 http://62.219.7.103/music/doron_barda-elohim_shebashamaim.mp3
דודו דרעי - "אשריך"
 http://62.219.7.103/music/DuduDeri-Ashrecha.mp3
ירון בן עמי - "מתבונן"
 http://62.219.7.103/music/yaronBenAmi-Mitbonen.mp3
מידד טסה - "לא לבד"
 http://62.219.7.103/music/meidad_tasa-lo_levad.mp3
להורדת קובץ zip המכיל את חמשת השירים
http://62.219.7.103/music/VocalSongs.zip

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #30 ב- : אוגוסט 23, 2012, 02:03:13 PM »
בס"ד

לכבוד חודש אלול עמיר בניון מעניק להורדה שיר התעוררות וחשבון נפש, "ביום אחרון". ניתן להוריד את השיר בתמורה למצוות צדקה או חסד למען כלל ישראל
להורדה בקישור הבא:
http://www.nevelasor.co.il/Handlers/DownloadBlogFile.ashx?ref=1102.mp3&utm_source=activetrail&utm_medium=email&utm_campaign=%d7%94%d7%99%d7%93%d7%91%d7%a8%d7%95%d7%aa%20%d7%a1%d7%95%d7%a4%d7%a9%d7%91%d7%95%d7%a2%20145

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #31 ב- : ספטמבר 13, 2012, 03:10:13 PM »
בס"ד

שי לחג: דיסק להורדה במתנה

אודי דוידי, אהרן רזאל, עובדיה חממה, יהודה מסס, יצחק מאיר, אבי בניון, יוני גנוט ושי גבסו הם רק חלק מהאומנים ששיריהם מופיעים באוסף שאנו מעניקים לכם להורדה לכבוד ראש השנה. שתהיה לכולנו שנה טובה!
התלבטנו רבות כיצד לפנק אתכם, קוראי "הידברות סופשבוע" הקבועים, לקראת ראש השנה, ובפרט בגיליון שפותח את המאה השנייה במניין הגיליונות האלקטרוניים שלנו, מאז יצאנו לדרך לפני שנתיים בדיוק.

בסופו של דבר עלה הרעיון לערוך ולהכין אוסף מוזיקלי במיוחד עבורכם. 14 השירים נבחרו בקפידה, התמהיל מגוון על מנת שכל אחד ימצא כאן את השירים שהוא יאהב, וכמובן שכל האומנים ששיריהם מופיעים באוסף העניקו לנו אישור מפורש להעניק אותם להורדה חופשית ללא תשלום. לכן אתם יכולים להוריד את הקבצים וליהנות מהמוזיקה ללא חשש גזל, כל זאת - לגמרי בחינם.

לפני שנמשיך, אנו מבקשים לומר תודה לכל אחד מהקוראים הנאמנים של המגזין האלקטרוני. לכל מי שמגיב, מקליק, עוקב - תודה רבה. התגובות מחממות הלב שלכם נותנות לנו כוח להמשיך, ואף להרחיב את המגזין האלקטרוני בתוכן נוסף. פרטים נוספים על ההרחבה בקרוב...

להלן פירוט על כל אחד מהשירים. את האוסף כולו, בפורמט mp3 מכווץ ב-zip, ניתן להורדה בהקלקה על לינק זה.

להורדת האוסף "לקום ולשנות את העולם"  http://62.219.7.103/music/HidabrootPrivate.zip

1. עובדיה חממה מארח - לקום ולשנות את העולם
שיר נפלא מתוך אלבומו היהודי הראשון של עובדיה חממה, "שמים וארץ", שבו מסופר על אברהם אבינו, שהחליט לקום ולשנות את העולם. בחרנו דווקא בשיר זה לפתיחת האוסף, מאחר והוא מייצג את המסר של הידברות - עלינו לקום ולשנות כאן ועכשיו. הלוואי ונזכה ללמוד ממידה זו של אברהם אבינו ע"ה.

2. יהודה מסס - מזמור לדוד
"מזמור לדוד" הוא אולי השיר היחיד עד היום שהוקלט במיוחד עבור הידברות. לפני כשנה וחצי ראיינו את מסס ל"הידברות סופשבוע", ביקשנו ממנו לאשר לנו להעניק לכם שיר להורדה מבין שיריו, והוא בחר לא לתת שיר מוכר - אלא להלחין את פרק התהלים הידוע ולהקליט אותו במיוחד עבורכם. מאחר ומדובר בשיר יפהפה במיוחד ששווה לקדם בכל הזדמנות, אנו מגישים לכם אותו גם כאן, באוסף החגיגי של הידברות לכבוד ראש השנה.

3. קטורת - אחות קטנה
להקת קטורת פורצת לשוק המוסיקה בסערה בימים אלה, ומביאה לנו אלבום בכורה, "כנפי שחר". באלבום החדש עיבודי מוזיקת-עולם מעניינים לפיוטים של הימים הנוראים, כמו "עת שערי רצון", "בזכרי על משכבי" ואחרים - כמו גם פיוטים ושירים מקוריים נוספים. מתוך מגוון הפיוטים בחרנו להביא אליכם את "אחות קטנה" המרגש.

4. רועי ידיד - נדיבים
רועי ידיד הוא זמר מצליח ומוכשר במיוחד, בעל קול נדיר שלא פוגשים בכל יום, סולן הלהקה המצליחה "ענבי הגפן", וגם זמר סולו בפני עצמו. אלבומו המושקע, "רגע של ניצחון", בהפקת נדב ביטון, יצא לפני כחצי שנה, ומתוכו בחרנו לכלול באוסף את הסינגל "נדיבים" - שיר בעל ניחוח תימני-יהודי כובש וייחודי.

5. דן עשוש - לך אלי (נעימה)
ביומיום משמש דן עשוש כאברך בישיבת מרכז הרב בירושלים, אך בזמנו הפנוי הוא עוסק במוזיקה. במוצאי ראש השנה תשע"א הוא ישב עם האורגן, החל לנגן את הפיוט המפורסם "עת שערי רצון", והתוצאה הפתיעה אפילו אותו. הוא המשיך לנגן פיוטים נוספים כנעימות, עד שבסופו של דבר החליט לכלול אותם בדיסק. "לך אלי" היא אחת הנעימות הנכללות באלבומו החדש.

6. שוהם שמחי - הווידוי
היוצר והזמר שוהם שמחי בהפקה מוסיקלית עשירה ומגוונת מגיש לנו טעימה מניחוחות בית הכנסת התימני בעיבוד חדשני ומרגש. קולו של שוהם הופך את התפילה התימנית האותנטית ליצירה מרגשת שכל אחד יכול להתחבר אליה.

7. דרור משען - עננו
בתקופת עשרת ימי תשובה (עשרה ימים לפני יום כיפור) זה הזמן לבקש סליחה מבורא עולם על החטאים שעשינו כל השנה. מטרת השיר, על פי מלחינו, הינה לזכות כמה שיותר את העם לבקש סליחה מאדון האדונים. השיר "עננו" הוא חיבור של תפילות מעשרת ימי תשובה. "עננו" לקוח מתוך תפילת הסליחות תפילת שמע ישראל ושיר למעלות. את הלחן כתב דרור משען, אשר עובד בימים אלו על אלבום הבכורה שלו.

8. יצחק מאיר ואבי בניון - יום זה מכובד
יצחק מאיר ישחרר בתקופת החגים את אלבומו השני, "עתיקא קדישא - יצחק מאיר וחברים נפגשים ביום השבת", בו יארח מספר אורחים - אייל שילוח, שלמה אברמסון, יוסי גיל, הילד צביקי רובין ועוד. אחד האורחים יהיה אבי בניון, איתו מבצע מאיר את "יום זה מכובד", בשילוב כוחות מעניין מאוד.

9. אודי דוידי - יה ריבון
אחד השירים המקפיצים והנפלאים ביותר של היוצר והאומן המוכשר אודי דוידי. לחן חדש של דוידי ואשתו לילך לטקסט האהוב של ר ישראל נגארה. זמר אורח בשיר: בנו הראל דוידי. האחדות המשפחתית בהחלט ניכרת בשיר המצוין הזה.

10. יוני גנוט ושי גבסו - ויידע כל פעול
יוני גנוט (סולן "בית השמשות", מחלוצות הרוק היהודי) חבר לשי גבסו, וביחד הם שחררו בחודש האחרון את "ויידע כל פעול" - שיר רוק מעניין המבוסס על טקסט מתפילת ראש השנה.

11. אליעזר שמידוב - למעלה עלה
אלבומו החדש של אליעזר שמידוב מורכב כולו מטקסטים הנשענים על הגותו של הרב קוק זצ"ל, ו"למעלה עלה" הוא אחד השירים הנפלאים מתוכו. שווה האזנה.

12. יצחק בינשטוק - את פניך אבקש

אלבום הבכורה של יצחק בינשטוק, הנושא את שם השיר המובא כאן, יצא בחודש אלול, ומכיל שירי תפילה ונשמה מרגשים ונעימים. בינשטוק כתב למגרה במשך שנים, אך לאחר שנפטר חמיו הוא הלחין שיר לזכרו, וכך קיבל מוטיבציה להקלטת אלבום מלא.

13. תומר חתוכה - הרינה והתפילה
תומר חתוכה הוא יוצר ומוזיקאי בנשמתו, שביומיום משמש כסמנכ"ל הידברות. לפני כשנתיים הוא שחרר אלבום שני, "ארץ שלום", שהכיל מוזיקה יהודית איכותית עם טאץ תימני כובש. האלבום הצמיח את הלהיט "שר", אבל בחרנו לתת לכם להורדה מתוכו דווקא את "הרינה והתפילה" - גם בגלל הטקסט שמתחבר לרוח התקופה, וגם בגלל העיבוד העשיר והכובש.

14. אהרן רזאל - שמחת בית השואבה
האוסף המיוחד של "הידברות סופשבוע" נחתם בשיר האופטימי והשמח מכולם, "שמחת בית השואבה", שבו נפגש אהרן רזאל עם מקהלת חסידים אמיתיים. מילות השיר לקוחות מתוך פרק ה במסכת סוכה: "מי שלא ראה שמחת בית השואבה לא ראה שמחה מימיו".

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #32 ב- : פברואר 26, 2013, 08:12:31 PM »
בס"ד

מעוז צור להורדה    
בלעדי לגולשי הידברות סופשבוע: הורדה בחינם של הסינגל "מעוז צור", בביצוע אברומי וינברג. להורדה הקליקו כאן http://trailer.web-view.net/Links/0X756638C64E353ED8482D74D07509BDE517ACC0245CB1B04495BDC44BB48FB38868880C05CE2B6B69BB400C4A5EE482E052C8D965F3490A7845AB523F167093B2552835B8FF6C759D.htm

אור הגנוז

• צוות הפורום-מנהל
  • שותפים מלאים בפורום
    • ראה פרופיל
« כתוב תגובה #33 ב- : מאי 01, 2013, 08:51:17 PM »
בס"ד

עם הקב"ה, באושר ובלי עוני
לפני יותר מעשור הוא סחף את המדינה עם להיט הענק "באושר ובעוני", ועכשיו הוא חוזר בפאזה אחרת, יהודית ומאמינה. קבלו טעימה לראיון עם שי עמר, שיתפרסם במלואו במגזין הידברות, חודש שבט (ויש גם שיר להורדה!)
   הידברות/ זוהרת כהן

לא פשוט לעבור בגיל צעיר, 23, מאלמוניות מלאה, לחשיפה כלל ארצית. לא פשוט לייצר להיט, לזכות בפרס "נוצת הזהב" של אקו"ם כתגלית השנה, ואז לשקוע בתהומות הנשייה. חייו של שי עמר, כיום בן 34, נשוי ואב לשני ילדים, דומים יותר לרכבת הרים מאשר לנסיעה על כביש, אבל היום הוא כבר יודע שהרבה יותר קל לצלוח אותם כאשר האמונה נמצאת בתמונה. בראיון להידברות מספר עמר על ההצלחה העצומה לפני יותר מעשור, על השאלות שהתעוררו אצלו, ועל התשובות שהחל למצוא ביהדות – כבר בשיא ההצלחה.

שי עמר היה בן 23 כאשר פרץ מהשכונות של דרום תל אביב, אל התודעה הציבורית. הסינגל "באושר ובעוני" הפך להיות הלהיט המוביל בפלייליסטים של ערוצי הרדיו השונים. כמעט לא הייתה חתונה שהשיר הזה לא התנגן בה, לא היה מצעד ישראלי שבו הוא לא טיפס לאחד המקומות הראשונים, לא היה ילד שלא ידע לזמזם את המילים שהושמעו שוב ושוב מכל תחנה אפשרית, והכל נראה מבטיח מאוד. אלא שאז הוא נעלם. כל מאמציו לשחזר את הצלחת באושר ובעוני, לא העלו פרי, הדיסק השני שלו זכה להתעלמות, ושי עמר קיבל את אחד הטייטלים המטרידים בתעשייה - "זמר של להיט אחד".

לפני כחודש חזר שוב לתודעה הציבורית בעקבות אודישן בתוכנית הריאליטי המוזיקאלית "The Voice", כשכיפה מבצבצת מעל ראשו. את האודישן הוא לא עבר, אבל הכיפה עוררה לא מעט רעש בקרב המנטורים, שתהו מה הטריגר שגרם לה להופיע, אבל לא בדיוק השאירו לו זמן לענות. החלטנו לשאול אותו בעצמנו.

אביב גפן טען שהתשובה שלך צעד שנבע מהכישלון. "אבל כמעט, תסכימו איתי, אנחנו לא רואים אנשים מצליחים, שבוחרים באלוקים בשיא ההצלחה", הוא אמר. אם היה לך קצת יותר זמן להגיב לו - מה היית אומר לו?

"דווקא מולו היה לי יותר זמן. בפועל הוויכוח בינינו ארך כשבע דקות, אבל בתוכנית, עקב אילוצי הזמן, הציגו רק שתי דקות. אביב ניסה לצייר כאילו חזרה בתשובה נובעת מתוך מקום של כישלון.

אני ואביב מכירים לא מהיום, זה לא היה המפגש הראשון שלנו. ניסיתי להסביר לו שזה לא נכון, אבל לאביב יותר נח לא להאמין בזה. יותר קל לו להניח שחזרה בתשובה היא תהליך של בריחה, או תהליך פסיכולוגי שנולד מתוך משבר. מכל מקום, גם אם הוא לא מאמין לי, שיסתכל על אורי זוהר, שיסתכל על אביתר בנאי - את הסיפור שלהם הוא מכיר היטב. הם דוגמא לאנשים שחזרו בתשובה בשיא ההצלחה שלהם.

"אני עצמי יצאתי מורווח מכל הכיוונים, כי לא באתי לתוכנית כדי להתחרות בילדים בני שבע עשרה שמחפשים את הפריצה. באתי מהמקום שבו רציתי שיזהו את השינוי שעשיתי, שיזהו את הזמר החדש שאני. 40% רייטינג זה לא בא ברגל. רציתי את החשיפה החד פעמית הזו, שתסייע לי בהמשך עם הסינגל החדש. לא סתם בחרתי לבצע שיר של אהוד בנאי, מלבד העובדה שאני מאד מעריך אותו כאמן וכיוצר, מבחינה רוחנית הוא עבר תהליך דומה לשלי.

"בניגוד למה שאביב טען, התשובה שלי התחילה הרבה לפני הכישלון. להפך, היה זה בשיא ההצלחה. זו הייתה תקופה בה הייתי בגג העולם מבחינת חשיפה ואהדת קהל, מה שגם הפך אותה לתקופה מאד עמוסה של הופעות ונסיעות. לא הפסקתי לשאול את עצמי איפה אני בתוך הלחץ והבלבול הזה. המעבר הזה מהאולפן, מחדר היצירה, אל תוך ההמוניות והשוק התחרותי, הוא מעבר לא טבעי.

איך בדיוק התהליך הרוחני משנה את המוזיקה שלך?

"בואי נתחיל מזה שבצפת קלטתי שיש בכלל מושג שנקרא שיר. כל החיים שלי עשיתי מוזיקה, אבל דווקא בצפת מצאתי את עצמי חושב על המהות שלה, עד כמה מוזיקה יכולה להשפיע על אנשים, לגרום להם להגיע לאיזושהי תובנה בחיים, עד כמה לשירי קודש יש עוצמה. תוך כדי התהליך פתאום מצאתי את עצמי מלחין טקסטים של פסוקים. אני קורא פסוק, ופתאום יוצא לי לחן. באלבום השני יש טקסט שמבוסס על מילותיו של דוד המלך: הייתי כציפור בודד על גג - מילים מדהימות בעיניי, שם הוא מספר איך גם במקום הזה, שבו אתה מלך, אתה עדיין לבד זקוק לאלוקים. זו איזושהי אלגוריה לחיים שהיו לי, בהם הגעתי לפסגה מסוימת. כידוע, בפסגה אין הרבה מקום, וכשאתה מגיע לשם, אתה מרגיש מאד בודד. גם היום אני ממשיך ליצור מוזיקה, ועובד על אלבום קונספט ששואב מתוך המקורות".

הראיון המלא עם שי עמר יופיע בגיליון שבט של מגזין הידברות. למנוי למגזין הקליקו כאן.

בלעדי לקוראי הידברות סופשבוע: השיר "כציפור בודד על גג" להורדה בחינם! http://hidabroot.org/Tozamir/BIRD.zip